Alergia u psa – objawy i rola jedzenia

On: środa, grudzień 15, 2021

Alergie mogą występować tak samo u ludzi, jak i u psów. Reakcje zwierząt na dany alergen różnią się jednak od reakcji człowieka. Z jakimi alergiami może mieć do czynienia nasz pupil i jaka jest rola pożywienia w zmniejszaniu dolegliwości?

Alergie mogą występować tak samo u ludzi, jak i u psów. Reakcje zwierząt na dany alergen różnią się jednak od reakcji człowieka. Z jakimi alergiami może mieć do czynienia nasz pupil i jaka jest rola pożywienia w zmniejszaniu dolegliwości?

Alergia u psów

Alergia oznacza nadmierną i nieprawidłową reakcję na pewną substancję. Może to być zarówno alergia pokarmowa, jak również wziewna czy kontaktowa – zupełnie jak u ludzi. Reakcje chorobowe są różne, jednak zazwyczaj alergia objawia się na skórze zwierzęcia. Może być ona spowodowana przez wiele składników. Najczęściej występującym u psów alergenem pokarmowym jest nabiał, drób oraz wołowina. Często stwierdza się również alergie na pszenicę, jaja, soję czy ryby. Alergia kontaktowa dotyczy zazwyczaj środków czystości, konkretnych roślin, a nawet obroży przeciwko kleszczom czy pchłom. Alergia wziewna to z kolei niepożądana odpowiedź układu odpornościowego psa na roztocza, pyłki czy grzyby.

Objawy psiej alergii

Symptomy alergii u psa różnią się w zależności od jej rodzaju. W przypadku alergii pokarmowej są to przede wszystkim objawy skórne. Czasami objawia się ona również dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, np. biegunką lub wymiotami. Alergia kontaktowa może się z kolei objawiać świądem skóry w miejscu, w którym zetknęła się ona z alergenem. W okolicy tej może wystąpić również zaczerwienienie, wyprysk bądź wypadanie sierści. Symptomami alergii wziewnej często są płynna wydzielina z nosa lub problemy oddechowe. Pies cierpiący na alergię najczęściej staje się niespokojny, zaczyna się drapać i wylizywać bądź wygryzać dane miejsce.

Sposoby leczenia alergii u psa

Jeżeli nasz pies ma alergię, niezależnie od jej rodzaju należy wyeliminować alergen z jego otoczenia. Warto zwracać szczególną uwagę na pożywienie, które mu podajemy, zwłaszcza w przypadku alergii pokarmowej. U psów z alergią pokarmową bardzo często stosuje się również tzw. odczulanie, czyli stopniowe dodawanie do jedzenia danego alergenu. Ma ono na celu przyzwyczajanie organizmu psa do danego składnika i zmniejszenie niepożądanej reakcji na alergen. Postępowanie dostosowane do rodzaju alergii może w znacznym stopniu poprawić jakość życia psa i jego samopoczucie na co dzień.

Pożywienie a alergia

Na poprawę samopoczucia naszego pupila możemy wpływać podając mu odpowiednie pożywienie. Warto zdecydować się na karmę weterynaryjną, np. Specific CDW Food Allergy Management – jest ona dostępna w sklepie Świat Pupila. To karma przeznaczona specjalnie dla psów z alergiami lub nietolerancjami pokarmowymi, zaburzeniami pokarmowymi czy zaburzeniami trawienia. Przy alergiach i schorzeniach skóry polecana jest również karma hipoalergiczna. Dobrym wyborem okaże się lekkostrawna karma Trovet LRD Hypoallergenic, bardzo skuteczna w walce z alergiami. Naturo Adult Kaczka to również odpowiednia opcja dla psów-alergików. Jeśli nasz pies ma alergię, warto przez całe jego życie dbać o zdrową, zbilansowaną dietę. Szeroki asortyment sklepu Świat Pupila pozwala znaleźć karmę dostosowaną dokładnie do stanu zdrowia pupila.

Komentarze

Zostaw swój komentarz