Co powinno znaleźć się w miseczce młodego kota?

On: poniedziałek, październik 22, 2018

Mały, puchaty kociak wymaga szczególnej opieki i specjalnego jadłospisu, wspomagającego prawidłowy rozwój zwierzęcia. Nawyki żywieniowe charakterystyczne dla dorosłych już kotów nie sprawdzą się w przypadku nieporadnych, wymagających specjalnego traktowania kociaków. Sprawdźcie, co powinno znaleźć się w miseczce kociego malucha, aby wyrósł na zdrowego, energicznego młodzieńca.

Karma dla kota junior

Przed rozpoczęciem układania kociego jadłospisu, należy zdać sobie sprawę z tego, że młode koty mogą opuścić mamę nie wcześniej niż po 8 tygodniach od urodzenia. Jest to niezwykle ważne w kocim rozwoju – to mama uczy młode, jak powinny się zachowywać, dbać o higienę i jak radzić sobie na co dzień. Warto wiedzieć także, że choć maluchy będą dotrzymywały swojej mamie kroku, ich dietę można zacząć wzbogacać już po 4 tygodniu od narodzin. Zatem co powinna zawierać karma junior dla kota? Z pewnością więcej białka i tłuszczów, niż pożywienie dla dorosłych zwierzaków, a co za tym idzie – więcej kalorii. Maluchy uwielbiają poznawać świat poprzez zabawę. Podczas codziennych, kilkugodzinnych wariacji kotki spalają mnóstwo kalorii, które powinniśmy dostarczyć im w posiłkach. Karma junior dla kota to także inne niż dla dorosłych osobników źródło witamin, minerałów i takich pierwiastków, jak wapń czy fosfor, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju organizmu. Ostatnim już składnikiem, który powinien znaleźć się zarówno w karmie mokrej, jak i suchej przeznaczonej dla malucha są probiotyki i prebiotyki, chroniące drogi pokarmowe i wzmacniające układ odpornościowy kociaka.

Łapka kotka w misce

Jak często karmić kociaka?

Żywienie młodego kota od dorosłego różni się także częstotliwością posiłków. Dojrzałe koty zazwyczaj znają umiar w jedzeniu, natomiast często zdarza się, że małego kociaka trudno oderwać od miski. Dlatego też maluchy powinny jeść mało, ale często – nawet do 6 razy w ciągu dnia. Należy pamiętać o tym, że karmy junior dla kotów to prawdziwe bomby kaloryczne, a co się z tym wiążę – przekarmienie kotka może skutkować groźną nadwagą i niepotrzebnym obciążeniem dopiero co rozwijających się organów. Zazwyczaj na opakowaniach karm producent sugeruje, ile gramów granulek przeznaczyć na jeden posiłek. Można się tym sugerować, jednocześnie pamiętając o indywidualnych predyspozycjach naszego podopiecznego. Właściciele pupili powinni także urozmaicać kocie posiłki tak, aby maluch znał i lubił różne smaki. Jednorodność posiłków może poskutkować tym, że kotek stanie się wybredny i niechętny do jakichkolwiek zmian w żywieniowej rutynie. Dlatego też dla podlotków poleca się karmę zarówno mokrą, jak i suchą o różnego rodzaju smakach.

Kiedy junior staje się dorosłym?

Częstym i nurtującym pytaniem jest to, kiedy należy malucha zaliczyć do starszaków i zmienić karmę junior na tę „zwykłą”? Takie informacje umieszczone są zazwyczaj na opakowaniach karm, zakłada się jednak, że zmiana powinna nastąpić około 12 miesiąca. Zatem świętując pierwsze urodziny kociaka wkraczającego w świat dorosłych, można podarować mu pełnowartościową karmę dla dojrzałych zwierzaków.

Komentarze

Zostaw swój komentarz