Dlaczego psy wyją?

On: czwartek, marzec 19, 2020

Czy Twój pupil zaczyna wyć, jak tylko wyjdziesz z domu? A może dzieje się tak, gdy usłyszy syrenę pojazdu ratunkowego? Czasem może się wydawać, że nie ma żadnej przyczyny, a pies wyje bez powodu – jednak to nieprawda. Zawsze jest jakaś przyczyna i istnieją różne sposoby na radzenie sobie z nią. Wycie jest dla zwierząt metodą komunikacji. Zatem, gdy słyszymy skowyt czworonoga, możemy być pewni, że próbuje on wtedy coś przekazać. Poniżej znajdziesz listę najczęstszych przyczyn psich występów.

Znużone psy szukają zajęcia

Brak zajęcia może mieć nieprzyjemne konsekwencje dla psiego organizmu. Znudzony zwierzak nie ma możliwości rozładowania energii. Czworonogi lubią długie spacery, możliwość pobiegania i zabawy. Dlatego też, jeśli zauważyłeś, że Twój pupil często wyje, zastanów się, czy poświęcasz mu wystarczającą ilość uwagi. Staraj się aranżować jak najwięcej czasu na rozrywkę. Świetną propozycją na wspólny spacer jest Ball Launcher, dzięki tej zabawce Twój pies będzie zachwycony możliwością wybiegania się, a jednocześnie nie wymaga to od Ciebie wysiłku czy też dotykania obślinionych gadżetów. A jeśli możesz poświęcić więcej czasu wieczorami, po zmroku – koniecznie wypróbuj świecące w ciemności Glow Ball. Zabawki dla psa są ważną kwestią i warto je kupować, aby Twój pupil był zadowolony i zawsze mógł znaleźć sobie ciekawe zajęcie.

Domowe psy wyją jak wilki?

Wilki w stadzie komunikują się ze sobą na odległość. Rozpoczęcie wycia przez jednego rozpoczyna arię wielu kolejnych. Oswojone czworonogi mieszkające z ludźmi słysząc rozmaite odgłosy, same zaczynają wydawać z siebie głośne dźwięki. Stąd też reakcje na syreny, piosenki czy inne brzmienia, jak na przykład sygnał telefonu czy dzwonek do drzwi. To kwestia instynktu i genów, które u psów i wilków są zgodne aż w 99%.

Bardzo często gdy, pupile usłyszą wycie innego zwierzęcia, zaczynają je naśladować. Jeśli tak się dzieje, warto zwrócić uwagę psa na alternatywny, spokojniejszy dźwięk. Istnieje wtedy możliwość, że skupi się na nim, zapominając o źródle wycia. Czworonoga powinno się wtedy ignorować i nie reagować — uciszanie może dodatkowo „nakręcać” zwierzaka. A już absolutnie nie wolno dawać psu zabawek, jak i smakołyków dla odwrócenia uwagi. To forma nagrody, po której prawdopodobnie będzie jeszcze głośniejszy.

Lęk separacyjny

Częstym problemem jest lęk separacyjny. Powoduje on, że psy niszczą przedmioty, szczekają, załatwiają swoje potrzeby w mieszkaniu lub właśnie zaczynają wyć – nierzadko kilka godzin dziennie, aż do powrotu któregoś z domowników. Jest to uciążliwy kłopot, szczególnie gdy blisko mieszkają sąsiedzi. Bardzo często pomaga wizyta behawiorysty, który umie zwalczyć psie lęki. Dodatkowo warto zadbać o zajęcie dla pupila, który na dłużej zostaje sam w domu. Dobrym rozwiązaniem jest kupno zabawki, w którą chowa się smakołyki

Najważniejsze zasady:

  • zabieraj psa na jak najdłuższe i jak najczęstsze spacery;
  • staraj się znaleźć mu zajęcie, kiedy z nim przebywasz, jak i, gdy zostaje sam w domu;
  • nie dawaj psu smakołyków, aby przestał wyć! Niechciane zachowania należy ignorować, a nie pochwalać. To utrwala złe nawyki. Nagrody powinien dostawać, gdy jest cichy i spokojny;
  • w razie utrzymywania się problemu skontaktuj się ze specjalistą: weterynarzem lub psim behawiorystą;
  • pamiętaj, że zabawki są równie ważne, jak spacery i karmienie – zwierzaki nie mogą się nudzić.

Komentarze

Zostaw swój komentarz