Drapak dla kota – jak wybrać?

On: środa, grudzień 15, 2021

Każdy kot ma z natury potrzebę drapania, dlatego drapak to niezbędne akcesorium w jego otoczeniu. W przeciwnym razie do ostrzenia pazurków i zaznaczania terytorium przeznaczy on meble lub inne ważne dla nas przedmioty. Na co zwracać uwagę przy wyborze drapaka dla swojego kociego pupila?

Każdy kot ma z natury potrzebę drapania, dlatego drapak to niezbędne akcesorium w jego otoczeniu. W przeciwnym razie do ostrzenia pazurków i zaznaczania terytorium przeznaczy on meble lub inne ważne dla nas przedmioty. Na co zwracać uwagę przy wyborze drapaka dla swojego kociego pupila?

Wytrzymałość drapaka


Jedną z najważniejszych cech dobrego drapaka jest jego wytrzymałość i solidne wykonanie. Drapak pionowy musi stać stabilnie, zwłaszcza pod wpływem nacisku, dlatego ważna jest jego postawa. Jeśli słupek do drapania wydaje się zbyt lekki, a na górze znajduje się kilka półek, taki drapak prawdopodobnie nie będzie odpowiednim wyborem. Może przewrócić się już przy pierwszej próbie wskoczenia – warto zwrócić więc uwagę także na proporcje drapaka. Słupek powinien być z kolei dobrze dokręcony do solidnej, dużej podstawy. Należy przyjrzeć się również powierzchni do drapania – tylko solidnie wykonana posłuży kotu przez lata.

Jaki rozmiar drapaka dla kota wybrać?

Wielkość drapaka – zarówno stojącego, jak i leżącego czy wieszanego – również ma duże znaczenie. Jeśli będzie on zbyt mały, kot nie będzie chciał go używać i w dalszym ciągu będzie uskuteczniał drapanie po meblach. Jeżeli jednak naszą uwagę przykuł drapak dużych rozmiarów, w takiej sytuacji nie ma żadnych ograniczeń – oprócz sufitu w pomieszczeniu! Im większy, tym większe możliwości dla pupila. Półki i budki w drapaku powinny być co najmniej tak duże, aby kot mógł swobodnie cały się na nich położyć lub bez trudu wejść do środka.

Wielkość powierzchni do drapania

Minimalne wymiary powierzchni do drapania powinny być takie jak długość oraz szerokość ciała naszego pupila. Ważne jest również jej ustawienie na drapaku. W przypadku drapaków pionowych, kot powinien móc z łatwością drapać przednimi łapami jej środek, stojąc na tylnych łapach. Jeżeli powierzchnia do drapania jest umieszczona za wysoko, zwierzę może mieć problem z dosięgnięciem, a tym samym – zrezygnować z drapaka i wciąż wykorzystywać do tego inne przedmioty.

Drapak z dodatkami czy bez?

Często zastanawiamy się, czy postawić na prosty drapak bez żadnych dodatków, czy może jednak ten z półkami, budkami i zwisającymi zabawkami. Tak naprawdę wiele zależy od samego kota i jego upodobań. Warto więc obserwować, co sprawia naszemu pupilowi największą przyjemność i sugerować się tym przy wyborze drapaka. Jeżeli na co dzień kot nie przepada za zabawą wiszącymi sznurkami czy myszkami, prawdopodobnie te przyczepione do drapaka również nie wzbudzą jego zainteresowania.

Dla małego i dużego kota

Jeśli nasz pupil jest duży i ciężki, najlepiej wybrać wysoki i rozłożysty drapak o odpowiednich proporcjach. Dobrym rozwiązaniem okażą się modele Alicante 142 cm lub Morela 96 cm. Wykonanie przestrzeni do drapania jest równie ważne, gdyż duże koty zwykle drapią jeszcze intensywniej niż te mniejsze. Małym kotom może wystarczyć nawet najprostszy drapak do zawieszenia na ścianie, np. Trixie Drapak dla kota 60x11cm, dostępny w sklepie Świat Pupila. Jeśli jednak są one ruchliwe, warto postawić na ten z dołączonymi zabawkami i sznurkami – oprócz ostrzenia pazurków będą mogły rozładować nadmiar energii. strony internetowe

Komentarze

Zostaw swój komentarz