Gdyby Twój pies lub kot umiał mówić…

On: czwartek, grudnia 20, 2018

Wigilia tuż, tuż, a wraz z nią – wyjątkowa, jedyna w roku noc, kiedy zwierzęta mówią ludzkim głosem. Dawniej, szczególnie na wsiach, żywy był przesąd, że nie można podsłuchiwać zwierząt w wigilijną noc – kto bowiem to zrobi, nie doczeka kolejnej Wigilii. Dziś do takich wierzeń podchodzimy już z większym dystansem, ale nadal chętnie dzielimy się z naszymi pupilami opłatkiem czy pozostałościami z wigilijnego stołu – by nie „usłyszeć” od nich czegoś niemiłego. A gdyby tak spróbować przetłumaczyć psie lub kocie zachowania na ludzką mowę, czego byśmy się dowiedzieli?

Dlaczego pies szczeka?

Jeśli reakcją Twojego psa na każdą osobę, inne zwierzę czy gest sięgnięcia po smycz jest długie i głośne szczekanie, być może powinieneś zastanowić się, czy Twój pies nie jest… znudzony. Brzmi głupio? Może w pierwszej chwili wyda Ci się to dziwne, ale spróbuj „wejść w skórę” swojego pupila i wyobraź sobie, jak to wygląda z jego perspektywy. Jeśli znikasz w pracy na całe dnie, a Twój psiak zostaje sam w domu, pozbawiony towarzystwa innych ludzi i zwierząt, może czuć się samotny. W takim wypadku jego szczekanie (albo np. uciekanie z domu) może być po prostu próbą zwrócenia Twojej uwagi.

Każdy pies potrzebuje nie tylko się wybiegać, ale także zaspokoić inne swoje potrzeby: gryzienia, poznawania nowych terenów, węszenia, uczenia się, kontaktów z innymi psami i ludźmi oraz zabawy. Dlatego warto poświęcić psu więcej czasu, np. na zabawę, uczenie go nowych sztuczek, dłuższe spacery w nowych miejscach. Świetnym pomysłem jest też umawianie się z innymi znajomymi posiadaczami psów na wspólne wyjścia. Wówczas sprawiasz swojemu czworonogowi podwójną radość, a dodatkową korzyścią jest stopniowe „wyciszenie się” zwierzaka. Może więc w tym roku właśnie podczas świąt znajdziesz trochę więcej czasu, by pobawić się ze swoim pupilem?

Dlaczego kot drapie?

Kocia agresja może mieć różne przyczyny: koty często drapią i gryzą, gdy są przestraszone, bronią swojego terytorium albo chcą przestraszyć innego zwierzaka – w ich mniemaniu „rywala”. Drapanie i gryzienie jest mocno wpisane w kocią naturę i trudno całkowicie je tego oduczyć. Często zdarza się też tak, że kociaki, które zostały zbyt wcześnie odstawione od matki, w trakcie zabawy drapią i gryzą zdecydowanie zbyt mocno. Dzieje się tak dlatego, że nie zostały nauczone, gdzie są granice bezpiecznej zabawy.

Koty niełatwo akceptują również nowych towarzyszy – bez względu na to, czy będzie to drugi kot, szczeniak, czy też małe dziecko. Każdy nowy „przybysz” jest traktowany jako intruz i potencjalne zagrożenie, dlatego kota trzeba stopniowo oswajać z nową sytuacją. Aby czuł się bezpiecznie, musi mieć też w domu miejsce (najlepiej ciche i ciemne), w którym będzie mógł pobyć sam. Szczególnej ostrożności wymaga obecność w domu małych dzieci, które często – oczywiście nieświadomie – podczas zabawy z mruczkiem sprawiają mu ból. Wówczas kot kojarzy taki kontakt z przykrymi odczuciami i reaguje w sposób obronny na zbliżanie się dziecka.

Wigilia i święta to wspaniała okazja, by nauczyć się rozumieć naszych czworonożnych przyjaciół i zacząć dostrzegać sygnały, które nam wysyłają. W końcu to przede wszystkim od nas zależy, czy komunikacja na linii „ludzie – zwierzęta” będzie przebiegała bez zakłóceń!


Komentarze

Zostaw swój komentarz