Jak często należy kąpać psa?

On: środa, grudnia 18, 2013

To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli czworonogów. Częstotliwość kąpieli uzależniona jest od kilku czynników: aktywności psa, rasy oraz przede wszystkim wieku i trybu życia.

Kiedy można wykąpać szczeniaka?

Mycie szczeniaka powinno się odbyć dopiero po zakończeniu przez niego cyklu szczepień i należy higienę psa ograniczyć do przemywania sierści, okolic oczu, nosa i odbytu zwilżoną szmatką.

Co ile można kąpać psa?

U dorosłych psów, które prowadzą aktywny tryb życia i wychodzą często na spacery, sierść jest bardziej narażona na zabrudzenia. Dlatego też psy takie należy kąpać tak często, jak to jest konieczne. Zazwyczaj wtedy, gdy pies wytarza się w jakiejś substancji, gdy sierść psa w dotyku jest nadmiernie przetłuszczona lub gdy wskutek przebywania na podwórzu pies jest zakurzony lub ubłocony.

Jak często kąpać psa podwórkowego?

W przypadku psów mieszkających na zewnątrz, kąpiele ograniczamy do minimum, najlepiej 1- 2 razy do roku w okresie letnim. Częste kąpiele mogą uszkodzić naturalną barierę ochronną, w jaką wyposażone są nasze pupile. Chroni ona zwierzę przed zmiennymi czynnikami atmosferycznymi i jeśli zostanie uszkodzona przez częste kąpiele to wpłynie na obniżenie odporności naszego czworonoga. Należy pamiętać, ze skóra psa po zimie jest pokryta sporą warstwą zrogowaciałego naskórka, mieszki włosowe są pozaklejane grubą warstwą łoju, co latem sprzyja występowaniu wielu chorób skórnych. Z tego też powodu psy podwórkowe najlepiej jest kąpać w specjalistycznych, weterynaryjnych szamponach dla psów.

W czym kąpać naszego psa?

W czystej, samej wodzie można psa kąpać nawet codziennie pod warunkiem, że woda nie dostanie się do uszu i nosa zwierzęcia. Należy tez pamiętać aby przed wyjściem na dwór pies dokładnie wysechł.

Jeśli chodzi o użycie detergentów, trzeba przede wszystkim pamiętać aby były one dostosowane do wysokiego PH skóry. Skóra psa ma dużo wyższe PH niż skóra człowieka. Człowieka PH skóry wynosi 5,5, natomiast psa często powyżej 6,5. Większość dostępnych na rynku szamponów do kąpieli nie za dobrze oddziałuje na skórę zwierzęcia i po kąpieli pojawia się świąd, często łupież, skóra robi się sucha, a włos matowy. Używajmy zatem pomocy szamponów leczniczych, zawsze wg. wskazań producenta.

Należy zwrócić także uwagę na fakt, że brak kąpieli psa z pewnością niekorzystnie wpłynie na stan jego skóry i sierści. Nieczyszczona sierść zrobi się z czasem tłusta i zakurzona, a skóra może zacząć się łuszczyć. W konsekwencji może to spowodować u psa świąd, bądź stan zapalny skóry.

Zobacz także: Jak prawidłowo dbać o sierść psa?

Komentarze

Zostaw swój komentarz