Jak odzwyczaić kota od drapania mebli?

On: czwartek, marzec 19, 2020

Obdrapane meble, rozerwana tapicerka i poniszczone rzeczy – to normalny widok w domu, w którym mieszka kot. Jednak nie musi tak być! Fakt, mruczki uwielbiają wbijać pazurki w różne rzeczy. Jeśli jednak sprytnie podejdziesz do problemu, to unikniesz przykrych niespodzianek, a Twój pupil nauczy się korzystać z rzeczy, którymi faktycznie może się bawić. Ważne, abyś obserwował swojego zwierzaka, poświęcał mu dużo uwagi i zapewniał możliwość podejmowania różnorodnej aktywności.

Czy to przez zbyt długie pazurki?

I tak, i nie. Zbyt długie paznokcie faktycznie mogą wywoływać u zwierząt frustrację, a nawet ból. A wypadkową tego może być próba odreagowania cierpienia poprzez nerwowe drapanie mebli. Dlatego też regularny koci manicure jest obowiązkowy. Futrzakom, które nie wychodzą z domu, ten kosmetyczny zabieg należy wykonywać mniej więcej co 3 tygodnie. Wszystko zależy od tempa odrastania pazurów, łatwo jednak wyczuć odpowiedni moment.

Ważne, aby nie używać do tego obcinaczek przeznaczonych dla ludzi. Trzeba kupić odpowiedni sprzęt, który nie uszkodzi pazurków lub udać się do lekarza weterynarii.

Drapanie pozwala kotom uwolnić stres

Stres u kota może wynikać z różnych powodów: zbyt długiego zostawania w samotności, głośnych dźwięków za oknem, przebywania z dziećmi… To bardzo indywidualna sprawa. Odpowiedzią na nerwy mruczków często jest odreagowanie w postaci drapania mebli. Na pomoc może przyjść tutaj drapaczka dla kota. Samego nawyku najczęściej nie da się oduczyć, to ich naturalne zachowanie. Jednak można wskazać pupilowi miejsce, w którym może to robić.

Nie pozwól, by Twój kot się nudził

Niszczenie mebli nie jest złośliwością i nie zawsze musi wynikać ze stresu. Innym powodem może być nuda. Znużone zwierzę szuka zabawy, a koty są szczególnie skore do podejmowania różnorodnych aktywności. Gdy zapewnisz mu możliwość spędzenia ciekawie czasu, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ograniczy on lub zaprzestanie procederu obdrapywania mebli. Możesz spróbować zabaw z wędką, a gdy wychodzisz z domu – gadżetów ze smakołykami, które mogą zająć kota na długi czas. W sklepach zoologicznych istnieje tak wiele możliwości wyboru, że z pewnością znajdziesz coś, co zainteresuje Twojego pupila.

Co może zastąpić kotu meble?

Jak już wspomniano, aby zwierzak nie niszczył mebli, najlepiej jest zainwestować w ciekawą drapaczkę, a nawet kilka różnych, rozmieszczając je po całym domu. Jednak niektórzy właściciele zgłaszają, że kupili kotu drapak, lecz on zupełnie z niego nie korzysta. Co wtedy? Warto spryskać go kocimiętką, która sprawia, że mruczki zdecydowanie chętniej do niego lgną. Można także spróbować odstraszacza, a konkretnie - spryskać nim meble, to powinno powstrzymać Twojego pupila przed drapaniem i niszczeniem cennych przedmiotów.

Komentarze

Zostaw swój komentarz