Jak przyzwyczaić kota do legowiska?

On: wtorek, lipiec 14, 2020

Nowy pupil w domu początkowo nie może się odnaleźć. Obwąchuje wszystkie kąty, szuka bezpiecznych miejsc, oznacza przedmioty swoim zapachem. Tak, jak Ty potrzebujesz czasu na aklimatyzację w nowym miejscu, tak kot również musi się przyzwyczaić. Możesz pomóc mu oswoić się w obcych czterech kątach. Jak? Dowiesz się z naszego poradnika.

Kupujesz nowe, ładne legowisko dla kota, ciesząc się, że pupil będzie miał wygodne miejsce do spania i relaksu? Okazuje się jednak, że jemu ani się śni korzystać z designerskiego drapaka z miękkimi posłaniami i nadal okupuje Twój ulubiony fotel. Wygląda na to, że musisz się trochę postarać, by zachęcić zwierzaka do zaprzyjaźnienia się z nowym miejscem. Najpierw opowiemy Ci, jakich błędów nie popełniać, żeby cała sytuacja nie stała się trudniejsza.

Na początek: czego nie robić?

Będąc właścicielem kota, na pewno już wiesz, że przymusem nie da się z nim niczego załatwić. Twarde negocjacje zawsze spotkają się z oporem ze strony zwierzaka, a w efekcie zacznie on unikać miejsca, do którego tak bardzo pragniesz go zachęcić. Wkładanie go na siłę lub przytrzymywanie sprawi, że pupil zestresuje się, a w jego świadomości nowe posłanie będzie kojarzyć się źle. Może też okazać się, że miejsce to będzie omijać szerokim łukiem. Staraj się więc nie stosować wobec niego presji i przestrzegaj przed tym domowników.

Legowisko dla kota – przyzwyczajanie krok po kroku

Jak przyzwyczaić kota do nowego posłania? Po dobroci i z dużą dozą spokoju oraz cierpliwości. Być może Twój ulubieniec od razu odnajdzie się w zaplanowanym dla niego kącie – to wersja optymistyczna, ale możliwa. Lepiej jednak przygotuj się na to, że zajmie to Wam trochę czasu.

Przygotuj odpowiednie miejsce

Jeśli Twój kot mieszka z Tobą już jakiś czas, orientujesz się, gdzie najbardziej lubi sypiać. Spróbuj tam ułożyć nowe posłanie. Jeżeli to nowy zwierzak w Twoim domu i nie do końca wiesz, jak z nim postępować, musisz pamiętać, że zwierzęta te uwielbiają odpoczywać w miejscach położonych wysoko – skąd mają widok na całe pomieszczenie. Na pewno nie umieszczaj legowiska gdzieś na środku pokoju, na trasie, którą często przechodzisz. Zwierzę nie będzie mogło się tam całkiem zrelaksować.

Legowisko na kaloryfer

Dobrym rozwiązaniem jest zamocowanie posłania na stelażu zawieszanym na grzejniku. Przyjemne ciepło, które zimą płynie z ogrzewania, latem zamienia się na to pochodzące z promieni wpadającego przez okno słońca. Przytulne legowisko na kaloryfer możesz uzupełnić ulubionym kocykiem czy miękką poduszeczką. Takie posłanie Twój kot może chętnie wybrać sam z siebie – skorzysta z tej możliwości bez żadnej zachęty.

Legowisko dla kota na parapet

Kocie posłanie na parapecie to doskonały punkt obserwacyjny. Położone stosunkowo wysoko umożliwia oglądanie świata wewnątrz mieszkania, jak i na zewnątrz. Latające owady i ptaki przyciągają uwagę tych czworonogów. Jeśli widzisz, że Twój pupil chętnie wygląda przez szybę i korzysta z każdej możliwości wdychania świeżego powietrza, legowisko dla kota na parapet będzie dobrym rozwiązaniem. Oszczędzi Ci też miejsca na przykład na doniczki z kwiatami, których zwierzak nie będzie przesuwał, mając swoje wybrane miejsce.

Koci zapach na posłaniu

Podstawą przyzwyczajania zwierzęcia do legowiska jest nadanie miejscu jego zapachu. Umieść tam ulubiony kocyk, zabawkę, którą chętnie się bawi i obserwuj, czy wykazuje zainteresowanie. Kiedy kot wejdzie z własnej woli na posłanie i je nieśmiało obwącha, to znaczy, że pierwszy krok już za Wami. W przypadku, gdy nie masz przedmiotów należących do swojego pupila, bo na przykład dopiero u Ciebie zamieszkał, możesz skorzystać z pomocy feromonów w sprayu, których woń pomoże zwierzakowi poczuć się pewniej.

Zachęć przysmakiem

Twój kot stara się omijać nowe legowisko i nadal nie wygląda na przekonanego? Nic tak nie pomaga w zawieraniu nowych znajomości, jak pyszne jedzenie! Kawałek czegoś, co pupil uwielbia i co na pewno go tam przyciągnie, połóż w nowym miejscu i staraj się nie peszyć czworonoga. W ten sposób zbudujesz miłe skojarzenia z posłaniem i w końcu na pewno kot zechce na nim odpocząć. Zadbaj jednak, by legowisko było cały czas czyste i nie zabrudziło się mokrymi odpadkami, bo koty to zwierzęta dbające o czystość i na pewno nie będą korzystać z brudnych leżanek.

Odrobina kocimiętki nie zaszkodzi

Wiesz, że Twój mruczek reaguje na ten koci afrodyzjak? Rozprowadzenie go na nowym legowisku to dobry pomysł. Koty chętnie ocierają się w miejscu, gdzie wyczują woń kocimiętki, roznosząc zapach swojego ciała. Stąd już krótka droga do położenia się tam z własnej woli.

Podsumowanie

Namówienie kota do tego, by postępował według Twojej woli, często graniczy z cudem. Nie jest to jednak misja niemożliwa do wykonania. Wystarczy, że wykorzystasz kilka sprytnych sztuczek, a on nawet nie domyśli się, że robi dokładnie tak, jak sobie życzysz. Kocia godność nie zostanie urażona – z korzyścią dla obu stron. W końcu czego się nie robi dla wygodnego legowiska!

Komentarze

Zostaw swój komentarz