Jak uspokoić psa? Sposoby na różne sytuacje

On: wtorek, lipiec 14, 2020

Podobnie, jak ludzie, tak też inne gatunki królestwa zwierząt przeżywają różne emocje. Od radości przez smutek, zdenerwowanie aż po strach. Każde z tych uczuć może generować zwiększoną pobudliwość. Jeśli Twój pies zachowuje się inaczej niż zwykle, czas działać! Twoje wsparcie jest dla niego bardzo ważne i pomoże mu odnaleźć się w trudnych sytuacjach, a także dopasować swoje zachowanie do obowiązujących norm. Jak wyciszyć psa? Dowiesz się z tego artykułu!

Co jest przyczyną?

Nadmierne emocje u psa przytrafiają się w wielu codziennych sytuacjach. Zwykle musi wystąpić jakiś bodziec, który uruchamia całą lawinę pozytywnych lub negatywnych odczuć, a tym samym reakcji zwierzęcia. Zdarza się jednak, że to właśnie jego brak przyczynia się do zdenerwowania psa, co obserwujemy szczególnie u osobników z natury nadpobudliwych, a także szczeniąt, które potrzebują więcej uwagi. Kiedy możesz spodziewać się, że Twój pupil zacznie szaleć?

Emocjonujące sytuacje

 • nowa zabawka,
 • pora karmienia,
 • powrót właściciela,
 • kontakt z drugim psem,
 • kontakt z innym zwierzęciem,
 • nagły, głośny hałas,
 • cieczka,
 • wizyta u weterynarza,
 • jazda samochodem,
 • wizyta nieznajomego.

Zachowania wskazujące na nadmiar emocji

 • szybkie, krótkie oddechy,
 • krótkie ziewnięcia,
 • podkulanie ogona,
 • stroszenie sierści na grzbiecie,
 • unoszenie warg, pokazywanie zębów,
 • niespokojne kręcenie się w kółko, szukanie bezpiecznego schronienia,
 • podskakiwanie, obskakiwanie gości i domowników,
 • radosne bieganie w kółko,
 • zawodzenie, popiskiwanie, poszczekiwanie,

Gdy obserwujesz objawy wymienione w powyższej tabeli, czas na Twój ruch. Każda sytuacja wymaga innego podejścia i przedsięwzięcia odmiennych działań. To, co zawsze możesz zrobić dla swojego psa, to nie dokładać mu nerwów w stresowej sytuacji. Staraj się postępować spokojnie, stanowczo, a podczas nagłego hałasu zachowuj się tak, jakby nie wywierał na Tobie wrażenia. Przestraszone zwierzę znajdzie oparcie w Twojej postawie.

Gdy zachowanie psa wymyka się spod kontroli i staje się on bardziej pobudliwy, zaczyna skakać i poszczekiwać, pozwól mu się przez chwilę wyszaleć, ale wyznacz też granice, których pies nie może przekraczać. Twoja stanowczość pomoże mu odnaleźć się w świecie zasad, których powinien przestrzegać.

Jak uspokoić psa w sylwestra?

Na niektóre z wydarzeń możesz się przygotować – duże imprezy w Twojej okolicy są zapowiadane z wyprzedzeniem, warto więc sprawdzić, czy przy okazji nie szykuje się pokaz sztucznych ogni. Huk fajerwerków słyszymy też co roku, 31 grudnia – zdarza się, że petardy są puszczane kilka dni przed i po Sylwestrze. Każdy wystrzał to dla psa ogromny stres. Jeśli wiesz, że Twój zwierzak źle reaguje na petardy, przygotuj go do tego szczególnego dnia. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w leki uspokajające u lekarza weterynarii, które pomogą mu uspokoić się w czasie noworocznej kanonady.

Strzelanie to nie tylko problem wynikający z imprez okolicznościowych. Mieszkasz przy terenach wiejskich i leśnych? Do psich uszu mogą dobiegać odgłosy polowania. Staraj się obserwować swojego psa i nie puszczać go samopas na spacerze. Istnieje duże ryzyko, że spłoszony ucieknie przed siebie, nie słuchając Twoich komend.

Co na uspokojenie dla psa? Preparaty żywieniowe

Silne leki uspokajające to nie rozwiązanie dla każdego psa, jak i również raczej nie stosuje się ich dłuższy czas. Kiedy potrzebujesz kilkudniowego wsparcia, sięgnij po preparaty żywieniowe oparte na naturalnych składnikach, które uzupełniają psią dietę w substancje wyciszające.

Melisa dla psa

Te same zioła, które chętnie zażywamy w stresującym okresie, można podawać zwierzętom. Specjalna kompozycja składników przydaje się, gdy Twój nadpobudliwy pupil ma trudności z opanowaniem właściwego zachowania. Melisa dla psa, rozmaryn, lipa i szyszka chmielu, zawarte w jednej tabletce, to bezpieczne środki, które sprawdzą się zarówno doraźnie, jak i w kuracji ciągłej. Podczas ich zażywania nie występują żadne efekty uboczne, a po odstawieniu pupil szybko wraca do siebie. Nie wykazuje również objawów dużego otępienia, jakie zdarzają się podczas stosowania leków uspokajających.

Stress out dla psa

Twój zwierzak niechętnie połyka tabletki? Pasta Stress Out dla psa spotka się u niego z dużo lepszym przyjęciem. Zawiera wyciszający tryptofan, l-teaninę, czyli kojący zmysły związek z herbaty, a także rumianek i kozłka lekarskiego, znane zielarskie remedia na stres. Stosuj ją już kilka dni przed spodziewanym stresującym wydarzeniem, by osiągnąć najlepsze efekty. Pomoże psu łatwiej znieść podróże samochodem, przeprowadzki, a nawet wizyty u weterynarza. Prosty sposób odmierzania dawki i podawania pasty zwierzęciu nie przyczyniają się dodatkowo do zwiększenia poziomu stresu.

Nadpobudliwy pies – jak poradzić sobie z nadmiarem emocji?

Pobudliwość u psa jest ogólnie oznaką zdrowia. Gdy wracasz do domu, a zwierzę piszczy, biega i podskakuje, ciesząc się na Twój widok, jest to objaw nie tylko miły, ale też bardzo pożądany, ponieważ oznacza, że pupilowi nic nie dolega. Po kilku godzinach nudy, w pomieszczeniu o ograniczonym metrażu, powrót właściciela wydaje się wielkim wydarzeniem. W końcu towarzystwo do zabawy! Problem pojawia się, gdy pies zachowuje się nieakceptowalnie:

 • gryzie,
 • robi się agresywny,
 • skacze na innych,
 • traktuje mieszkanie jako zbiór przedmiotów do gryzienia.

Takie oznaki nadpobudliwości powinny być ucinane przez stanowczą reakcję właściciela i podjęcie odpowiednich działań. Jak wyciszyć psa, gdy zdaje się wulkanem niekończącej się energii?

Długie spacery i przebywanie na zewnątrz

Zapewnienie zwierzęciu ruchu to podstawa. Poszczególne rasy mają różne wymagania co do niezbędnej liczby codziennych spacerów – przed zakupem lub adopcją psa rozważ, czy Twoje miejsce zamieszkania i styl życia oferują mu odpowiedni komfort. Tak, jak Ty możesz od niego wymagać określonych zachowań, tak on potrzebuje od Ciebie otrzymać opiekę i traktowanie zgodne z jego usposobieniem. W trakcie spaceru pies może kontaktować się z innymi zwierzętami, zawierać swoiste przyjaźnie, a przede wszystkim socjalizować się, czyli uczyć żyć w stadzie. Inne osobniki wskazują mu swoje granice i łatwiej mu zrozumieć, że nie powinien przekraczać także tych wyznaczanych przez Ciebie.

Na spacerze pies napotyka także rozmaite bodźce – nowe zapachy i aktywności. Może węszyć, podejmować tropy, kopać w ziemi, a nawet pływać. To doskonale rozwija jego mózg oraz fizyczność, pozwala także realizować swoje podstawowe potrzeby oraz te, wynikające z instynktów.

Wyzwania intelektualne

Nie samą siłownią żyje człowiek, a pies – nie tylko zabawą i brykaniem. Tak, jak my musimy czasem poczytać książkę i rozwiązać sudoku, tak zwierzak potrzebuje stymulacji swojego intelektu. Staje się wtedy posłuszny, rzadziej ucieka, nie ignoruje poleceń właściciela, a także jest bardziej stonowany. Trening z klikerem dla psa na każdym spacerze pomoże Ci w pokazaniu mu ciekawych sztuczek i wyciszy zwierzę. Oboje nauczycie się swoich zachowań i zaczniecie się lepiej rozumieć.

Kastracja

Gdy pies osiąga dojrzałość płciową, w jego organizmie zaczyna się hormonalne szaleństwo. Zarówno u samców, jak i samic, hormony płciowe mogą przyczyniać się do zachowań agresywnych i nadpobudliwości. Wskutek tego zwierzę może rozładowywać frustrację na przedmiotach w domu lub atakować inne osobniki, a nawet ludzi. Obserwując swojego psa, zastanów się, czy kastracja lub sterylizacja nie okażą się właściwą formą pomocy nerwowemu zwierzęciu. Zabiegi te zapobiegają ponadto wielu chorobom, które mogą przyjść wraz z wiekiem. Jeśli nie planujesz rozmnażać swoich pupili, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Podsumowanie

Wiesz już, jak uspokoić psa w różnych sytuacjach – od tych nagłych po przewlekłe. Twoje wsparcie i opieka są dla zwierzęcia bezcenną pomocą, dzięki której potrafi ono przystosować się do zasad panujących w naszym świecie. To od Ciebie zależy, jak będzie znosić trudności, z jakimi spotyka się każdego dnia. Spokojny i radosny pies to okaz zdrowia – będzie towarzyszył Ci przez długie lata.

Komentarze

Zostaw swój komentarz