Jak wykąpać kota

On: sobota, stycznia 30, 2021

Powszechnie koty uważane są za zwierzęta bardzo czyste, które same dbają o swoją higienę i poświęcają jej wiele czasu. Jeśli jednak z jakichś względów zastanawiasz się, jak umyć kota, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem. Znajdziesz w nim wskazówki, w jaki sposób przygotować się do tego zabiegu i jakie kosmetyki najlepiej stosować. Sprawdź!

Jak koty dbają o lśniące futerko?

Sierść kota wiele mówi o jego formie. Zdrowy osobnik starannie się wylizuje, usuwając zabrudzenia przy pomocy licznych mikrobrodawek, które znajdują się na języku. Działają one jak haczyki i ułatwiają rozprowadzanie śliny. Dzięki nim kot rozczesuje sierść – czynność ta zajmuje mu codziennie wiele godzin. Efektem jest lśniące, świetnie prezentujące się futerko, które jest pierwszym wyznacznikiem zdrowia i doskonałej kondycji.

Jak często kąpać kota?

Kąpanie kota to zabieg który powinien być wykonywany rzadko, w wyjątkowych sytuacjach, takich jak:

  • przygotowania do wystawy,
  • usuwanie zabrudzeń, z którymi kot sam sobie nie poradzi,
  • pozbywanie się pasożytów (np. pcheł),
  • usuwanie substancji szkodliwych dla zdrowia,
  • w przypadku chorób skórnych. 

Poza tym im zwierzę jest starsze, tym trudniej mu samodzielnie dbać o czystość – czasami trzeba mu w tym pomóc, by sierść nie skołtuniła się i nie sfilcowała. Podobnie jest w przypadku ras długowłosych. 

Kąpiel dla kota - jak się przygotować?

Wiele osób zastanawia się, czy kota w ogóle można kąpać – jest to przecież zwierzę, które niechętnie współpracuje i nie wykonuje poleceń. Faktycznie zabieg ten nie należy do najłatwiejszych, ale da się go przeprowadzić, jeśli wcześniej odpowiednio się do niego przygotujesz. Przede wszystkim:

  • skróć kotu pazurki, 
  • rozczesz mu kołtuny (możesz do tego wykorzystać specjalne kosmetyki),
  • zaopatrz się w suche ręczniki i specjalnie dobrany szampon.

Do wyboru jest wiele kosmetyków przeznaczonych dla mruczków – zachęcamy, by kupić jeden z nich i w ten sposób kompleksowo zadbać o swojego pupila. Preparaty przeznaczone dla ludzi mogą mu zaszkodzić i wywołać alergię.

Kota najlepiej myć w misce – tak, by można było go przytrzymać, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że zechce uciec. Woda powinna mieć odpowiednią temperaturę – około 38-39 stopni Celsjusza i sięgać nie wyżej niż do połowy łapek.

Kiedy wykąpać kota?

Najlepszą porą na kąpiel jest ten moment, gdy kot jest zmęczony – na przykład po zabawie. Włożenie go do wody zapewne wywoła jego niepokój, więc dodatkowo nie stresuj go pokrzykiwaniem, upominaniem i gwałtownymi ruchami. Zmocz go i myj w taki sposób, by czuł się głaskany. Być może uda Ci się zamienić kąpanie w przyjemny masaż. Omijaj pyszczek – uważaj, by woda nie dostała się do oczu i uszu. Niech zwierzę czuje się przy Tobie bezpiecznie i pewnie – bądź dla niego wsparciem i skróć cały zabieg do minimum.

Bez użycia wody

Jeśli Twój mruczek stanowczo odmawia współpracy w zakresie kąpieli, kup suchy szampon dla kota, który doskonale sprawdza się także w sytuacjach awaryjnych. Przejrzyj naszą ofertę i dobierz odpowiednie kosmetyki, dzięki którym jego sierść będzie czysta i piękna każdego dnia. W razie problemów z wyborem – zachęcamy do kontaktu!

Komentarze

Zostaw swój komentarz