Jaka karma dla kota?

On: piątek, września 21, 2018

Kocia dieta to bardzo poważna sprawa i nie może być dziełem przypadku. Każdy właściciel tych wyjątkowych czworonożnych stworzeń coś o tym wie.

Chcemy przecież, aby nasz zwierzak cieszył się dobrym zdrowiem i samopoczuciem – nie bez znaczenia są również jego osobiste upodobania, ponieważ jedzenie powinno także smakować naszemu pupilowi. Na rynku dostępnych jest wiele produktów dedykowanych specjalnie dla kotów, ale niestety nie każdy z nich będzie odpowiedni. Jaką karmę dla kota należy więc wybrać? W tym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Zdrowe nawyki żywieniowe to podstawa

Nie jest tajemnicą, że wszystko, co „wkładamy” do naszych żołądków po upływie lat odzwierciedla się w naszym zdrowiu. Podobnie jest z domowymi zwierzętami. Najlepiej już od małego starać się właściwie dbać o dietę kociaka, aby uniknąć popełniania fatalnych błędów – raz wyrobione złe nawyki żywieniowe trudno jest później zmienić. Przede wszystkim nie możemy częstować zwierzęcia resztkami z naszego stołu z kilku powodów:

  • żywność człowieka nie dostarczy kotu wszystkich koniecznych składników odżywczych,
  • pupil stanie się bardziej wybredny i trudno będzie przyzwyczaić go później do jedzenia samej karmy dla kotów,
  • niektóre produkty są szkodliwe dla zwierząt i mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości układu pokarmowego, np. biegunki lub wzdęcia,
  • źle dobrane jedzenie prowadzi do otyłości i wielu chorób.

Jaka karma dla kota jest najlepsza?

Chcąc zadbać o zdrowie naszego mruczka, powinniśmy zdecydować się na dobrze zbilansowaną karmę, która w swoim składzie posiada wysokiej jakości składniki odżywcze i witaminy – nie ma w niej tzw. pustych kalorii mających na celu wyłącznie nasycić zwierzaka. Odpowiednia karma dla kota zawiera dużo białka i optymalną ilość niezbędnych tłuszczy. Zawsze należy zwracać uwagę na procentową ilość mięsa podaną na opakowaniu – im więcej go będzie, tym lepiej. Nie kupujmy produktów, w których znajdują się dodatkowe wypełniacze i składniki o skomplikowanych, niezrozumiałych nazwach. Najlepiej wybierać kocie przysmaki od sprawdzonych marek – cena ich towarów z pewnością będzie wyższa od karm dostępnych w supermarketach, ale jakość takiego jedzenia jest nieporównywalna. W sklepach zoologicznych często również możemy spotkać pożywienie dla zwierząt sprzedawane na wagę – to niestety nie najlepszy pomysł. Nie mamy przecież pewności, jak długo była przechowywana w otwartym pojemniku. Pamiętajmy, że worek z pokarmem dla kota zawsze powinien być szczelnie zamknięty, aby zawartość nie straciła wartości odżywczych, nie dostała się do niej wilgoć i smakowała pupilowi.

Weź pod uwagę preferencje kota

Każdy mruczący przyjaciel jest inny, dlatego dobór jedzenia nie powinien ograniczać się tylko i wyłącznie do upodobań właściciela. Jednym kotom bardziej smakują ryby, a dla drugich najsmaczniejszy będzie kurczak. Poza tym karmy dla kotów zostały opracowane w sposób funkcjonalny – odpowiadają konkretnym potrzebom zwierzęcia. Dieta starszego pupila wymaga stosowania innego jedzenia niż w przypadku młodego kociaka. Na rynku znajdziemy również pożywienie przeznaczone dla kotów wykastrowanych lub borykających się z alergiami. Istnieją również produkty wzmacniające sierść czy poprawiające apetyt. To znacząco ułatwia wybór właściwej karmy, która nie tylko stanie się podstawowym elementem jadłospisu naszego zwierzaka, ale również pozwoli uporać się z daną dolegliwością.

Wybrać karmę suchą czy mokrą?

Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi – tak jak napisaliśmy powyżej: preferencje naszego kota mają duże znaczenie w wyborze rodzaju pożywienia. Liczy się również optymalne dawkowanie przez właściciela. Jednak podstawą kociej diety powinna pozostać karma sucha, którą wybieramy na dłuższy okres żywienia. Karma mokra uzupełni jadłospis kota i stanie się miłą odmianą w codziennej rutynie – nie powinna być podawana zbyt często. Raczej nie opierajmy diety zwierzaka wyłącznie na smakołykach z saszetki, których kot będzie zjadał znacznie więcej, niż rzeczywiście potrzebuje.

Czym karmić kota oprócz wysokiej jakości karmy?

Skoro już mniej więcej wiemy, jaka karma dla kota okaże się najlepsza, pora nieco urozmaicić codzienne menu pupila. Koty to zwierzęta mięsożerne, dlatego największą frajdę sprawi im jedzenie delikatnie podgotowanego mięsa lub podrobów, np. wątróbki. Od czasu do czasu można podać kotu również tuńczyka z puszki albo wędzoną rybę. W przypadku podejrzenia niedoboru witamin należy zadbać o odpowiednią suplementację, którą należy skonsultować z lekarzem.

Jak często należy karmić kota?

Najlepiej, aby była to codzienna rutyna. Kota karmimy dwa lub trzy razy dziennie – w miarę możliwości zawsze o tych samych porach.

Komentarze

Zostaw swój komentarz