Jaką karmę podawać psu po sterylizacji?

On: środa, listopad 14, 2018

Kastracja psów to w pełni bezpieczny zabieg, który zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Wbrew obiegowej opinii, psy po sterylizacji nie stają się ospałe, ale mogą stać się bardziej posłuszne, a ich charakter łagodnieje. Jednak istnieje też pewne zagrożenie - nieodpowiednia karma może łatwo doprowadzić do nadwagi pupila. Dlaczego tak się dzieje i jak tego uniknąć?

Zmiany hormonalne a ryzyko otyłości

Kastracja polega na usunięciu gruczołów płciowych, czyli jąder u samca, a u suczki jajników wraz z macicą. Oczywiste jest, że wysterylizowane zwierzęta nie mogą się już rozmnażać, ale nie każdy właściciel czworonoga zdaje sobie sprawę, że zmiany hormonalne, które są rezultatem zabiegu, pociągają za sobą inne niezwykle ważne skutki. Szacuje się, że potrzeby energetyczne psa spadają aż o 20%. Kontynuowanie dotychczasowej diety przy równoczesnym zwiększeniu łaknienia może mieć zgubne skutki i szybko doprowadzić do otyłości, która nie tylko rozleniwia zwierzę, ale jest przyczyną szeregu groźnych chorób. Cukrzyca, niewydolność krążenia czy problemy z kręgosłupem, skórą i stawami to tylko niektóre z nich. Świadomi zagrożeń posiadacze zwierząt wybierają takie karmy dla psów po sterylizacji, które spełniają jeden z najważniejszych warunków: są mniej kaloryczne. Niższa zawartość tłuszczu na rzecz odpowiednio zbilansowanych węglowodanów oraz obecność błonnika, który zapewnia uczucie sytości, zapobiegają powstawaniu niechcianych kilogramów. Niektórzy producenci wzbogacają zwierzęcą żywność o L-karnitynę, która przyspiesza spalanie tłuszczów oraz dodają inne ważne w zbilansowanej diecie składniki. Trzeba jednak pamiętać, że nie zwalnia to właścicieli od ścisłego przestrzegania podanych na opakowaniu norm i niepodawania kalorycznych przekąsek między posiłkami. Dostarczenie psu odpowiedniej dawki codziennego ruchu na świeżym powietrzu również ma ogromny wpływ na jego wygląd i stan zdrowia po wykonanym zabiegu.

Czy rasa i wiek wpływają na dobór karmy dla psa po sterylizacji?

Różne rasy to często również odmienna waga, budowa i predyspozycje, a co za tym idzie - inne dietetyczne zapotrzebowania organizmu. Na szczęście w sklepach zoologicznych nie brakuje karm przeznaczonych dla każdej z grup: ras małych, średnich, dużych i olbrzymich. Znajdują się wśród nich także doskonałe produkty dla zwierząt sterylizowanych. Tak samo, jak przy kupnie zwykłej żywności dla czworonogów, należy zwracać szczególną uwagę na oznaczenia wiekowe. Problematycznym może być znalezienie specjalistycznej karmy dla wykastrowanych szczeniąt, które jeszcze się rozwijają. W takim przypadku podaje się posiłki standardowe, odpowiednie dla młodych psów aż do czasu osiągnięcia przez nie dojrzałości fizycznej. Warto również zasięgnąć porady weterynarza. Czytanie składów podanych na opakowaniach to bardzo dobry nawyk, który pozwoli wybrać produkt naprawdę wysokiej jakości. Dobrze dobrana karma dla psa po sterylizacji na pewno wpłynie na utrzymanie ukochanego Azora w doskonałym zdrowiu i świetnej kondycji aż do późnej starości.

Komentarze

Zostaw swój komentarz