Kilka porad dla przyszłych właścicieli szczeniąt

On: wtorek, wrzesień 6, 2022

Pojawienie się zwierzaka w domu to niezwykła radość i ekscytacja. Wiąże się to jednak z ogromną odpowiedzialnością. Szczeniaczki potrafią przewrócić dom do góry nogami, a razem z nim codzienność ich właścicieli. Zajmowanie się nimi często nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. O czym należy pamiętać? Dzisiaj przedstawimy kilka porad dla przyszłych właścicieli.

Wyznacz psu jego miejsce i zabezpiecz dom

Młode pieski to ciekawskie wulkany energii. Chcą powąchać, posmakować i gryźć wszystko to, co je otacza. Właśnie z tego powodu przed pojawieniem się szczeniaka w domu należy dokładnie sprawdzić i przeszukać pomieszczenia, do których będzie miał dostęp, a następnie przenieść niebezpieczne i łatwe do uszkodzenia rzeczy w inne miejsce. Dom powinien być dla psa azylem, w którym ma swój własny kąt do odpoczynku i regeneracji. Aby nauczyć go, gdzie znajduje się wyznaczone dla niego miejsce i tym samym zadbać o jego bezpieczeństwo, dobrze jest zabezpieczyć pomieszczenie. Można to zrobić przy pomocy barierki ochronnej dla psa. Dzięki niej pupil nie będzie krążył po całym domu. Dobrze jest też zainwestować w barierkę na schody dla psa, która doskonale odgrodzi parter trzymając czworonoga z dala od piętra i ochroni go przed upadkiem.

Zadbaj o pielęgnację już od małego

Piękna sierść pupila to marzenie każdego psiego właściciela. Niestety często wcale nie jest tak łatwo utrzymać jej piękny wygląd. Każdy pies wymaga regularnej pielęgnacji. Zazwyczaj jednak czworonogi nie przepadają za szczotkowaniem, kąpaniem czy myciem uszu. Dlatego ważne jest, by zacząć przyzwyczajać go do tych czynności jeszcze w młodości i nauczył się je tolerować. Dostępne na rynku szampony dla młodych psów są hipoalergiczne, stworzone na bazie naturalnych składników. Nie będą one wywoływać żadnych podrażnień. Nie należy jednak zaczynać z kąpielą zbyt wcześnie - dozwolona jest ona dopiero po 5 miesiącu życia. Natomiast znacznie wcześniej można skupić się na oswajaniu pupila ze szczotkami dla psów, a także czyszczeniem oczu i uszu. Dobrze jest także przyzwyczaić czworonoga do zaglądania w jego jamę ustną w celu sprawdzenia higieny zębów.

Wyposaż się w zabawki

Podobnie jak ludzie, psy także przechodzą okres ząbkowania i wymiany zębów. W ich przypadku proces ten potrafi ciągnąć się przez kilka miesięcy. Może towarzyszyć mu ból i rozdrażnienie, jednak najbardziej charakterystyczna w tym okresie jest ciągła chęć gryzienia. Szczeniak będzie chciał kąsać wszystko, co znajdzie na swojej drodze. Może skończyć się to nie tylko szkodami w domu, ale także zranieniem podczas zabawy. Mały piesek przecież nie zna jeszcze swojej siły i swoimi nowo powstałymi ząbkami zrobić może krzywdę. Dobrze jest więc zapewnić mu odpowiednie zabawki. Sznur, szarpak, gryzak czy puller dla psa to doskonałe przykłady, które zainteresują pupila. Wspólna zabawa to przyniesie nie tylko ukojenie, ale i zacieśni więzy między zwierzęciem, a właścicielem.

Komentarze

Zostaw swój komentarz