Nadwaga u psa – jak jej przeciwdziałać?

On: sobota, luty 11, 2023

Nadwaga u psów to częsty problem, z którego wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy. „Nadprogramowe kilogramy” mogą stanowić źródło wielu innych dolegliwości zdrowotnych pupila. W trosce o jego zdrowie warto więc zapobiegać otyłości, zanim konieczne będzie jej leczenie. W jaki sposób możesz zadbać o prawidłową wagę swojego psa?

Odpowiednia karma i jej ilość

Podstawą w profilaktyce nadwagi u psów jest odpowiednia ilość dobrej jakości karmy. Jeżeli Twój pupil każdego dnia będzie zjadał jej zbyt dużo, z czasem temat nadmiernej liczby kilogramów zacznie dotyczyć i jego. Na etykietach karm zazwyczaj widnieje wartość kaloryczna – nie powinieneś więc mieć problemu z jej prawidłowym odmierzaniem. Dopasuj porcje do masy czworonoga oraz poziomu jego aktywności – w ustaleniu odpowiedniej ilości pożywienia pomoże Ci znajomość zapotrzebowania kalorycznego psa. Najlepszym wyborem okaże się pełnoporcjowa karma dedykowana konkretnej rasie, wielkości oraz wiekowi zwierzęcia – np. mokra karma Renske Dog Fresh Meat Chicken czy sucha Dog Chow Light Turkey marki Purina.

Stałe pory karmienia

Kluczowe w zapobieganiu nadwagi u psich czworonogów są również stałe pory karmienia. Jeżeli pies ma ciągły, całodzienny dostęp do miski pełnej jedzenia, problemy z wagą mogą zacząć się szybciej, niż myślisz. Określając pory posiłków pupila i dopasowując je m.in. do spacerów, pomożesz mu ustabilizować pracę układu pokarmowego. Chcąc przestrzegać regularnych pór karmienia, poproś także domowników oraz gości, aby nie dokarmiali Twojego czworonoga pomiędzy nimi. A co z ilością porcji? W przypadku dorosłych psów zdecydowanie wystarczające będą dwie lub trzy dziennie – chyba że mowa o niektórych dużych rasach, które mogą być z powodzeniem karmione nawet czterokrotnie.

Regularna aktywność fizyczna pupila

Chcąc przeciwdziałać psiej nadwadze, warto zapewnić pupilowi regularną dłuższą aktywność. Odpowiednia dawka ruchu ma w przypadku czworonogów bardzo duże znaczenie. Mowa nie tylko o klasycznych spacerach, ale również o innych formach aktywności – np. aportowaniu czy treningu na specjalnych ścieżkach i wybiegach dla psów. Tego rodzaju ruch pozwoli Twojemu zwierzęciu zachować prawidłową masę ciała, a ponadto – wpłynie na stan jego mięśni czy samą kondycję i elastyczność ruchową pupila.

Prawidłowa ilość przysmaków

Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twój pupil zachował odpowiednią masę ciała i nigdy nie borykał się z nadwagą, zwróć uwagę na ilość zjadanych przez niego przysmaków. Nie musisz z nich rezygnować – dobrej jakości smakołyki często stanowią wyczekiwaną nagrodę. Ważne jednak, abyś odliczył zawarte w przysmakach kalorie z głównych porcji karmy. Wówczas nie przekroczysz zapotrzebowania kalorycznego czworonoga, a on wciąż będzie mógł cieszyć się smakiem ulubionych przekąsek.

Kontrolne wizyty u weterynarza

Masę ciała pupila warto regularnie kontrolować u weterynarza. Dzięki takim kontrolom w razie jakichkolwiek nieprawidłowości będziesz mógł w porę podjąć odpowiednie kroki w walce z nadwagą. Lekarz powinien badać wagę psa podczas każdej rutynowej wizyty.

Komentarze

Zostaw swój komentarz