Najlepsza karma dla kota po sterylizacji - jak wybrać?

On: środa, listopad 14, 2018

Sterylizacja kotów to dziś zabieg niemalże rutynowy. I bardzo dobrze, bo niesie za sobą wiele zalet, ma pozytywny wpływ na zdrowie naszych pupili i jest bezpieczny dla zwierzęcia. Należy tylko zadbać o to, by zapewnić podopiecznym odpowiednie wyżywienie, w przeciwnym razie zwierzę ma dużą szansę, by stać się otyłe, a w jego drogach moczowych mogą uformować się kamienie. Jak temu zapobiec i zapewnić zwierzakowi długie, komfortowe życie?

Odegnaj widmo otyłości

Właściciele kocurów wiedzą, jak uciążliwy i trudny do zneutralizowania potrafi być zapach moczu, którym samce znaczą swój teren. Posiadacze kotek muszą się natomiast liczyć z możliwością niekontrolowanego rozrodu. Sterylizacja rozwiązuje te problemy, zapewniając dodatkowe korzyści, m.in. zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu ingerencja w organizm skutkuje zmianami w wydzielaniu hormonów, a co za tym idzie - spowolnieniem metabolizmu. Wykastrowane zwierzę nie ma już tak dużego zapotrzebowania kalorycznego, jak przed zabiegiem, a mimo to często się zdarza, że zaczyna jeść jeszcze więcej. Widoczne jest to zwłaszcza podczas pierwszych dwóch miesięcy od sterylizacji.

Brak dostatecznego nadzoru nad miską zwinnego do tej pory kota może sprawić, że w szybkim tempie przeistoczy się on w ospałą, leniwą kulkę, dlatego tak ważna jest odpowiednio dobrana karma dla kota po sterylizacji. Nadprogramowe kilogramy to nie tylko problem estetyczny, lecz realne ryzyko pojawienia się cukrzycy, problemów z krążeniem, chorób stawów, skóry i kręgosłupa oraz wielu innych nieprzyjemnych dolegliwości. Otyłe zwierzę mniej się rusza, rzadziej podchodzi do miski z wodą, a tym samym oddaje mało moczu. Może to skutkować powstaniem szczawianowych i struwitowych kamieni nerkowych.

Czym charakteryzuje się pełnowartościowa karma dla kotów po sterylizacji?

Posiłki podawane wykastrowanym kotom przede wszystkim powinny być zdrowe i dopasowane kalorycznie do trybu życia pupili. Zwierzętom o spokojnym usposobieniu, mało ruchliwym i z tendencją do tycia, należy podawać żywność odtłuszczoną („light”) lub dla kotów typowo domowych, niewychodzących („indoor”). Posiłki z obniżoną zawartością tłuszczów charakteryzują się odpowiednio wyselekcjonowanymi węglowodanami. Nieco inaczej skomponowane są karmy z podwyższoną zawartością niestrawnego błonnika, który zapewniając uczucie sytości, równocześnie zmniejsza gęstość kaloryczną. Dostępne na rynku wyspecjalizowane karmy dla kotów po sterylizacji zawierają również składniki chroniące nerki oraz L-karnitynę, która przyspiesza spalanie tłuszczu. Oczywiście to, jak kaloryczny będzie posiłek, możemy również kontrolować zmianą ilości podawanego pokarmu. Nawet najlepsza, mocno odtłuszczona karma serwowana w nadmiarze, może doprowadzić do powstania otyłości. Aby temu przeciwdziałać, należy w sposób restrykcyjny przestrzegać podanych przez producenta lub weterynarza norm i nie dokarmiać pupila wysokokalorycznymi przysmakami.

Komentarze

Zostaw swój komentarz