Najlepsze bezzbożowe karmy dla kota

On: piątek, kwiecień 5, 2019

Pragnąc zadbać o zdrowie swojego podopiecznego, zadajemy sobie pytanie: jaka karma dla kota będzie najlepsza. Przeglądając oferty wielu producentów, czy to w sklepie stacjonarnym, czy internetowym, musimy pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach. Jedną z nich jest to, aby nie kupować jedynie dobrze wyglądających, kolorowych opakowań. Zobacz, na co jeszcze zwrócić uwagę, czego najlepiej jest unikać oraz jakie karmy dla kota korzystnie wpłyną na jego zdrowie.

Jakich składników należy unikać?

Wybór odpowiedniej karmy dla kota, wśród niezliczonej ilości produktów, nie jest taki prosty. Niejedni czołowi producenci kierują się wyłącznie względami estetycznymi opakowania, jednocześnie nie dbając o jakość oferowanego pożywienia. Kupowanie jedynie oczyma to jeden z najczęściej popełnianych przez opiekunów zwierząt błędów, który doprowadzić może do znacznego pogorszenia się zdrowia zwierzęcia, a w skrajnych przypadkach do jego odejścia. Dlatego też niezmiernie ważne jest, aby przywiązywać szczególną wagę do tego, co każdego dnia wsypujemy do kociej miski. Zatem jakich składników powinno się unikać? Z pewnością sztucznych wypełniaczy w postaci zbóż oraz barwników imitujących smak, kolor i zapach prawdziwej karmy. Ponadto należy pamiętać, że wbrew powszechnemu przekonaniu, koty nie powinny pić mleka, ponieważ nie są przystosowane do trawienia laktozy, a także ich dieta nie może składać się z resztek z obiadu czy z psiej karmy.

Zdrowa karma dla kota

Co w takim razie powinno znaleźć się wśród zdrowych składników kociej karmy? Wszystko to, co zbliżone do naturalnej diety drapieżników, czyli jak największa ilość rozmaitych białek, takich jak karnityna czy kolagen, a także tłuszczy zarówno nienasyconych, jak i nasyconych, które są kluczowym budulcem kocich mięśni, sierści i narządów. Doskonałym tego źródłem jest delikatne i łatwe do strawienia mięso z kurczaka, indyka, łososia czy tuńczyka. Mięso, którego lepiej jest nie podawać naszemu podopiecznemu, to wysoce kaloryczna wieprzowina, negatywnie oddziałująca na koci układ pokarmowy. Oprócz białek i tłuszczy w karmach dla kotów odnaleźć można węglowodany oraz witaminy – w przypadku pierwszych, są one niezbędne dla prawidłowego rozwoju pupila, jednak ze względu na ryzyko nadwagi należy dozować je z umiarem.

Szary kot z alergią je bezzbożową karmę.

Karma dla kota bez zbóż

Najlepsza karma dla kota z problemami układu pokarmowego to ta bezzbożowa, czyli nie zawierająca żadnych zbóż, które to z kolei są najczęstszym źródłem rozmaitych alergii. Wśród bezzbożowej karmy dla kota, na którą warto zwrócić uwagę, jest ta marki Josera. Pokarm  z wysoką zawartością białka odzwierzęcego został dostosowany do wrażliwych kocich brzuchów, nietolerujących zbóż. Dlatego też karma Josera z serii NatureCat polecana jest kociakom już od 6 miesiąca życia. Poza wartościami odżywczymi zauważyliśmy, że pokarm ten jest niezwykle chętnie zjadany. Natomiast jeśli mamy w domu prawdziwego alergika, który źle znosi spożywanie określonych składników, warto zainwestować w karmę hypoalergiczną. To specjalnie zbilansowane krokieciki, które nasz mruczący pupil może spożywać bez obaw o niepożądane dolegliwości zdrowotne. Polecamy zerknąć na takich producentów jak Applaws czy Canivera. Pamiętajmy, że podobnie jak u ludzi – od tego, co będzie spożywał nasz kot, zależy jego samopoczucie i zdrowie. 

Komentarze

Zostaw swój komentarz