Najlepsze psy z włosami: top 10 ras dla Twojego domu

On: poniedziałek, sierpnia 28, 2023

Kochasz psy, ale alergia nie pozwala Ci przygarnąć nowego członka rodziny? Wiele osób uważa, że najlepszym rozwiązaniem będzie wybór psa z włosami, a nie sierścią. Czy taki podział jest odpowiedni i czy to oznacza, że osoba z alergią może mieć psa w domu i czy psy w ogóle mają włosy?

Czy pies ma włosy?

Jakie psy mają włosy i czy w ogóle jest to prawda? Wiele źródeł podaje, że są rasy, które nie gubią sierści, dlatego są bezpieczne dla alergików. Warto sprostować te informacje. Wszystkie psy mają sierść, ale niektóre z nich są pozbawione pewnej części.

Sierść psa składa się z dwóch części: włosa okrywowego i podszerstka znajdującego się przy skórze. Jest on miękki w dotyku, bardzo przyjemny i puchaty. Dzięki temu chroni zwierzęta przed chłodem. Istnieją jednak pewne rasy bez podszerstka i to właśnie są psy, które mają włosy (chociaż z biologicznego punktu widzenia nie jest to prawidłowe określenie, jednak weszło już do powszechnego użytku).

Czy psy bez podszerstka nie uczulają?

Tak naprawdę nie istnieją hipoalergiczne rasy psów. Każdy czworonożny przyjaciel może powodować alergię. Warto jednak pamiętać, że rasy bez podszerstka faktycznie rzadziej uczulają, dlatego polecane są osobom z problemami alergicznymi.

Jakie rasy psów mają włosy?

Jakie psy nie gubią sierści? Istnieje całkiem sporo ras zarówno małych, jak i dużych. Oto kilka przykładów.

Yorkshire terrier

Psy rasy Yorkshire terrier są bardzo popularne. Małe yorki ważą od 2 do 3 kg, a ich wysokość najczęściej wynosi 25 cm. Mają długie, proste włosy, które można w różny sposób czesać. Ich sierść jest lśniąca, co przy właściwej pielęgnacji wygląda spektakularnie. Warto jednak pamiętać, że ta rasa wymaga specjalnego podejścia. Włosy należy regularnie przycinać i pielęgnować odpowiednimi preparatami.

Yorki wyglądają na zwierzęta bardzo słodkie, co często bywa mylące. Są to psy odważne i wygadane. Potrzebują bardzo dużo ruchu, aktywności i zabaw. Zwierzęta są bardzo inteligentne i chętnie uczą się różnych sztuczek. Dziś traktowany jest jak pies salonowy, jednak wiele lat temu stanowił świetnego kompana na polowania.

Shih tzu

Kolejny pies to równie popularny shih tzu. Jest stosunkowo mały: ma około 27 cm i waży maksymalnie 8 kg. Podobnie jak wspomniane już yorki są to psy niezwykle inteligentne i ruchliwe. Potrzebują dużo zabaw i aktywności na świeżym powietrzu. Mają dość długie włosy, które trzeba regularnie co 4, a nawet 2 miesiące podcinać. Co więcej, jest to pies niezwykle lojalny, który lubi dzieci.

Pudel

Pierwszy większy pies z włosami to pudel, który kiedyś uczestniczył w polowaniach. Dziś jest to rasa uznawana za jedną z najinteligentniejszych wśród psów. Największe okazy mogą ważyć nawet 30 kg. Ich włosy są kręcone, grube i gęste, trochę przypominają wełnę. Należy je regularnie podcinać i pielęgnować, dlatego przydają się specjalistyczne akcesoria dla psa. Pudle wprost uwielbiają ludzi, są niezwykle towarzyskie i bardzo szybko się uczą.

Maltańczyk

Kolejny mały piesek z włosami to maltańczyk. To właściwie miniaturki, które ważą maksymalnie 4 kg. Mają białą, gęstą sierść. Proste włosy są przyjemne w dotyku, ale konieczna jest pielęgnacja i regularne podcinanie. Maltańczyki są radosne i cały czas potrzebują uwagi ukochanego właściciela. Kochają spacery i pieszczoty, ale źle znoszą samotność.

Bichon frisé

To kolejna mała rasa psów, które nie przekraczają 30 cm. Ważą maksymalnie 5 kg. Ich sierść jest pokręcona i bardzo delikatna, dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji. Włosy trzeba codziennie rozczesywać, inaczej powstają nieestetyczne kudły. Bichon to bardzo wesoły pies, szybko przywiązuje się do opiekunów. W związku z tym, że jest towarzyski i łaknie pieszczot, nie lubi przebywać samotnie. Dlatego nie sprawdzi się w domu osób mocno zapracowanych. Co więcej, to pies uparty, który ma własne zdanie. Jeśli chcemy go wyszkolić, potrzebna jest codzienna dyscyplina. Inaczej pies jest dość swawolny, ale cały czas przyjacielsko nastawiony.

Samoyed

Samoyed to duży pies (może ważyć nawet 30 kg i osiągać 57 cm wzrostu). Zwierzęta pochodzą z Syberii. W związku z tym, że panują tam raczej niskie temperatury, psy mają gęstą, grubą sierść, którą trzeba systematycznie wyczesywać, aby się nie skołtuniła. Samoyed to rasa niezwykle aktywna. Psy uwielbiają długie spacery, kochają biegać.

Basenji

Kolejny pies z włosami to wesoły basenji. Zwierzak kocha aktywność, dlatego nadaje się dla osób, które uprawiają sporty. Włosy basenji są krótkie i nie wymagają szczególnej pielęgnacji w przeciwieństwie do wyżej wymienionych ras. Warto pamiętać, by raz na 2 tygodnie wyczesać zwierzę w celu usunięcia martwych włosów.

Terrier bedlington

Terrier bedlington należy do większych ras. Jego sierść jest gęsta, kręcona i zawadiacko odstająca do góry. Przypomina trochę małego baranka. Jednak ta mała puchata owieczka ma swój charakterek. Terrier bedlington bywa uparty, ale jest przy tym bardzo wesoły, otwarty, przyjacielski i sympatyczny.

Rasy z włosami – podsumowanie

Każdy pies ma sierść, jednak określenie włosy weszło do powszechnego użytku. Istnieją rasy, które nie mają podszerstka i faktycznie mniej uczulają. Dlatego są polecane alergikom. Biorąc takiego psa, warto sprawdzić, jak wygląda pielęgnacja. Często wymaga zakupu odpowiednich kosmetyków i wizyt u psich fryzjerów. Potrzebne są również akcesoria, które oferuje nasz sklep zoologiczny online.

Komentarze

Zostaw swój komentarz