Sposoby na skuteczne szkolenie psa

On: piątek, grudnia 14, 2018

Choć psy są naszymi najlepszymi przyjaciółmi, nie powinniśmy zgadzać się na wszystkie ich zachowania. W poniższym artykule przedstawiamy dobre nawyki, które zwiększą efekty szkolenia czworonogów i sprawią, że nieposłuszny podopieczny, który zdominował właściciela, stanie się grzeczny i uważny. 

Pamiętaj, że szkolenie to zabawa

Przed przystąpieniem do treningu, należy zdać sobie sprawę, że jest to wyłącznie zabawa, która dąży do określonych skutków. Dlatego też warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pies potrzebuje czasu na naukę, a zadowalające efekty mogą nie być od razu zauważalne. Natomiast nadmierne karcenie podopiecznego może przynieść skutki odwrotne do oczekiwanych. Ponadto właściciel powinien zaopatrzyć się w nagrody w postaci zabawek i smakołyków. Pochwała za dobre zachowanie i prawidłowe wykonanie polecenia jest dla psa niezwykle ważne, ponieważ pozwala utrwalić dobre nawyki. Miej zawsze w zanadrzu małą, pluszową zabawkę, ulubiony sznur do ciągnięcia czy świecącą piłkę, a ponadto niewielkie, przepyszne smakołyki. 

Zbuduj autorytet

Psy, jak wszystkie zwierzęta, potrzebują tak zwanego przywódcy stada. Dlatego też ważne jest to, aby podczas treningów stać się dla czworonoga liderem. Musi poczuć się zdominowany, dzięki czemu będzie bezwarunkowo słuchał naszych poleceń. Jak to osiągnąć? John Fisher, twórca teorii dominacji, określił to w 6 punktach:

- Najpierw jesz Ty, później pies.

- Nie przepuszczaj czworonoga w drzwiach.

- Nie praktykuj z psem zabaw siłowych.

- Nie pozwalaj psu wchodzić na łóżko.

- Nie gódź się na ciągnięcie smyczy.

- Ignoruj pupila, jeśli domaga się zainteresowania.

Choć niektórzy miłośnicy zwierząt nie wyobrażają sobie zasypiania bez ukochanego pupila czy zignorowania go, gdy kładzie głowę na naszych kolanach, stosowanie się do tych zasad może pomóc w zbudowaniu pozycji lidera, a w efekcie pozwolić na skuteczne szkolenie. 

Ujednolić komendy

Musimy zdać sobie sprawę również z tego, że pies nie myśli tak jak ludzie i nie rozumie wszystkiego, co do niego mówimy. Dlatego też niezwykle ważne jest to, aby podczas szkolenia nasz ton głosu był opanowany. Niedopuszczalne jest krzyczenie na psa – zwierzak może się wystraszyć, a w efekcie trening przynieść odwrotne skutki. Ponadto wydawane przez nas komendy powinny być ujednolicone. Dla przykładu – jeśli uczymy czworonoga komendy „siad”, zamiast „nie wierć się”, „nie ruszaj się” i innych, powinniśmy powtarzać jedno, wybrane słowo. Gdy psiak poprawnie wykona nasze polecenie, nagrodźmy go ulubionym przysmakiem lub słowną pochwałą. 

Zainwestuj w zabawki na inteligencję

W przerwach pomiędzy treningami warto zapewnić pupilowi kreatywne źródło rozrywki. Wybrane edukacyjne zabawki dla psa zwiększą jego inteligencję, ucząc zależności pomiędzy przyczyną a skutkiem. Do edukacyjnych zabawek zalicza się te ze specjalną przestrzenią na smakołyki – pupil zauważy, że wykonując określone ruchy, jest w stanie wydostać przysmak ze środka przedmiotu. Decydując się na ten rodzaj zabawki, warto zwrócić uwagę na takich producentów jak Kong, Chuckit! czy Petstages. Z kolei dla właścicieli, którzy pragną nauczyć psa aportowania, polecamy Clix Retriever marki Animals. To edukacyjna zabawka, która skrywa w sobie smakołyki – po przyniesieniu jej przez pupila podopieczny wyjmuje z jej środka przysmak, utrwalając tym samym poprawne zachowanie. 

Bądź systematyczny

Jeden trening wykonany raz na jakiś czas prawdopodobnie nie przyniesie żadnych efektów. Psiak, aby utrwalić sobie pewne zachowania, potrzebuje systematyczności. Dlatego też na początku zaleca się codzienne szkolenie, choćby miało trwać tylko kilka minut. 

Komentarze

Zostaw swój komentarz