Sprawdź, kiedy najlepiej kastrować kota?

On: czwartek, grudnia 19, 2019

Najlepiej kastrować lub sterylizować kota, kiedy nie osiągnął on jeszcze dojrzałości płciowej. Dopilnowanie właściwego momentu ma szczególne znaczenie w przypadku kotów wychodzących na zewnątrz. Kiedy dokładnie przypada czas na wysterylizowanie lub wykastrowanie zwierzaka? Jak dbać o pupila po zabiegu? Podpowiadamy.

W jakim wieku?

Na wykonanie procedury nigdy nie jest za późno, jeśli jednak kociaka mamy od małego, zaprowadzenie go do weterynarza we właściwym momencie pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek. Koty i kotki osiągają dojrzałość płciową przed upływem pierwszego roku życia. Mówi się, że najlepiej wykonać zabieg przed pierwszą rują, w okolicy 6-8 miesiąca, gdy stają się zdolne do rozrodu. U niektórych zwierząt – szczególnie tych wychodzących, wykonuje się go jednak dużo wcześniej (8-14 tygodni). Wiele zależy także od indywidualnego rozwoju Twojego pupila. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaprowadzić zwierzaka do weterynarza, który fachowym okiem oceni i zdecyduje, kiedy jest ten najwłaściwszy moment na sterylizację.

Sterylizacja i co dalej?

Wykonanie tego zabiegu ma wiele zalet, a współczesne środki znieczulające i metody pozwalają na zminimalizowanie nieprzyjemnych doznań. W ten sposób nie tylko uchronisz swoją kotkę przed ciążą, ale także zapobiegniesz urodzeniu się wielu bezpańskich kotów. Jeśli samiec, którym się opiekujesz, wychodzi poza teren domu. Kastrując lub sterylizując zwierze, sprawiasz także, że staje się ono spokojniejsze, mniej zestresowane i bardziej ufne. Samce przestają znaczyć teren, a samiczki nie mają ruj. Kastracja oznacza zupełnie nowy sposób funkcjonowania organizmu Twojego pupila. Zmianie powinna ulec jego dieta, inaczej szybko mogą pojawić się nadprogramowe kilogramy oraz kłopoty z trawieniem.

Kot po sterylizacji – odpowiednia karma

Wizyta u weterynarza może być traumatyczna. Kota z reguły odbiera się dopiero po mniej więcej trzech dniach. Zadbaj o ciepły, przytulny i odosobniony kąt dla Twojego ukochanego zwierzęcia, aby mógł spokojnie odpocząć, zregenerować się po narkozie i wrócić do pełni sił. Później przyjdzie czas na wprowadzaniu zmian w codziennym menu.

Nawet jeśli zwierzak jest jeszcze młody, po wykonaniu zabiegu należy bezwzględnie odstawić karmę typu „junior”. Jej głównym celem jest dostarczenie dużej ilości budulca rosnącemu maluchowi. Taki styl żywienia nie będzie już służył Twojemu ulubieńcowi. Szczególnie jeśli to domowa pociecha, która dużo czasu śpi i leży.

Nowy jadłospis powinien być lekkostrawny, bogaty w mokrą i ubogi w suchą karmę. W każdym przypadku wskazane jest podawanie pożywienia z obniżoną zawartością tłuszczu. Sucha karma służy jedynie uzupełnieniu i zbilansowaniu diety. Ważne jest także, aby ściśle przestrzegać informacji z opakowania, mówiącej o dawkowaniu pokarmu. Sterylizacja zmienia metabolizm i mogą pojawić się problemy z tyciem, dlatego konsekwencja w przestrzeganiu zaleceń jest tak istotna.

Polecamy nasze karmy dla kota po sterylizacji

Podsumowanie

Jeśli chcesz wyposażyć swojego kota lub kotkę w odpowiedni pokarm – sprawdź ofertę sklepu swiat-pupila.pl. Mamy dla Ciebie karmę, która idealnie sprawdzi się, zarówno po kastracji, jak i sterylizacji. Znajdziesz u nas także wygodne legowisko, w którym Twój ulubieniec spokojnie dojdzie do siebie oraz suplementy, które przyspieszą jego powrót do zdrowia. Zapraszamy!

Komentarze

Zostaw swój komentarz