Zapalenie trzustki u kota - jakie są objawy i jak leczyć?

On: środa, wrzesień 29, 2021

Zwierzaki podobnie jak ludzie, mają skłonności do różnych chorób. W przypadku kotów, często spotykane jest zapalenie trzustki. Ten problem dotyka zarówno młodych, jak i starych osobników. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jakie mogą być jego przyczyny oraz jak radzić sobie z zapaleniem, kiedy to zaatakuje Twojego pupila.

Jak przebiega zapalenie trzustki u kota?

Choroba ta objawia się przede wszystkim ogromnym bólem w okolicach brzucha, co może być trudne do zauważenia przez właściciela. Zwłaszcza że koty należą do zwierząt, które nie zawsze mają ochotę komunikować swoje bolączki. Twój pupil w tym czasie stanie się bardziej apatyczny, będzie unikał dotyku we wrażliwych miejscach, może się też poruszać i odpoczywać w inny niż zwykle sposób.

Bardziej gwałtownymi objawami zapalenia trzustki u kota mogą być wymioty, biegunka, utrata apetytu, odwodnienie oraz gorączka. W wypadku wystąpienia jakikolwiek wyżej wymienionych oznak choroby, powinieneś zabrać swojego kota do lekarza weterynarii. Tylko po odpowiednich badaniach będzie można stwierdzić z całą pewnością, że Twój zwierzak cierpi na to konkretne schorzenie. Nieleczone zapalenie trzustki u kota może doprowadzić do jego śmierci.

Zapalenie trzustki u kota - przyczyny

Istnieją różne powody, dla których ten narząd może niedomagać. Może wiązać się to z innymi schorzeniami, na przykład stanem zapalnym jelit. Duży wpływ na trzustkę mają także infekcje bakteryjne, wirusowe, a także zatrucia pokarmowe. Zapalenie trzustki u kota może powstać także na skutek odniesienia fizycznych urazów. Jeżeli zaobserwowałeś jakiekolwiek z wyżej wymienionych zdarzeń, powinieneś wzmóc czujność i sprawdzić, czy nie pojawiają się u niego żadne objawy zapalenia trzustki.

Leczenie zapalenia trzustki u kota

Kot mający problemy z trzustką powinien być leczony weterynaryjne. Niezbędne jest podanie mu odpowiednich leków przeciwbólowych, a także antybiotyków. W wielu przypadkach trzeba stosować dodatkowe farmaceutyki, takie jak sterydy, a także leki przeciwwymiotne i przeciwbiegunkowe. Wszystko to sprawia, że podczas leczenia zapalenia trzustki u kota potrzebne są regularne kontrole przeprowadzane przez lekarza weterynarii.

Dbanie o kota z chorą trzustką

Leki przepisane przez weterynarza to nie wszystko. By wspomóc proces leczenia, należy zadbać o prawidłową dietę zwierzaka. W tym przypadku warto postawić na karmy niskotłuszczowe. Należy stosować tego rodzaju pożywienie przez cały czas trwania kuracji. Wartościowe karmy dla kotów przechodzących zapalenie trzustki znajdziesz na stronie swiat-pupila.pl.

Komentarze

Zostaw swój komentarz