Żywienie psa — czym go karmić?

On: piątek, luty 1, 2019

Wielu właścicieli psów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotne jest prawidłowe żywienie podopiecznego i jakie negatywne skutki mogą przynieść podawane czworonogom resztki z obiadu oraz najtańsze, popularne karmy o niezdrowym składzie. Z myślą o brzuchach ukochanych pupili, zgromadziliśmy wiedzę na temat tego, co powinno znaleźć się w psiej miseczce, a czego lepiej unikać.

Bezzbożowe karmy dla psa

To, co z pewnością nie powinno znaleźć się w miseczce naszego szczekającego przyjaciela, to rozmaite zboża takie jak:

  • ziarna kukurydzy,
  • ziarna pszenicy,
  • ziarna owsa,
  • ziarna jęczmienia.

Wymienione składniki służą producentom do zwiększenia objętości karmy przy jednoczesnym obniżeniu kosztów jej produkcji. Nie są to natomiast produkty dostosowane do naturalnej psiej diety i lepiej unikać pokarmu, który je zawiera. Warto z kolei wybrać odrobinę droższą, lecz nieporównywalnie zdrowszą bezzbożową karmę dla psa, bogatą w wartościowe składniki i pełną prawdziwego mięsa. Bezzbożowa karma Josera z pewnością przypadnie psiakom do gustu, gdyż oprócz aromatycznych ziół i owoców zawiera delikatne mięso z łososia. Do smakowitych i zdrowych kąsków należy także pokarm marki Brit Care, składający się z dziczyzny, ziemniaków, tłuszczu z kurczaka i oleju z łososia, a także inspirowane naturą produkty marki Taste of the Wild. Pamiętajmy, aby przed dokonaniem zakupu, sprawdzić dokładnie skład karmy dla psa.

Karmy do zadań specjalnych

Nie wszystkie psiaki mogą rozkoszować się smakiem bezzbożowych karm — niektóre z nich borykają się z rozmaitymi problemami zdrowotnymi i dlatego też potrzebują specjalnej karmy weterynaryjnej. W przypadku problemów z nadwagą, uczuleniem na niektóre składniki, niewydolnością nerek, wątroby, dolegliwości skórnych i innych — przed zakupem pokarmu należy zasięgnąć rady weterynarza. Jeśli już nasz czworonóg otrzyma porady dotyczące żywienia, warto wybrać dobrą karmę, która nie zaszkodzi pupilowi, a pozytywnie wpłynie na jego kondycję. Wśród naszych weterynaryjnych przysmaków znajduje się hypoalergiczna karma dla psa Royal Canin, dietetyczna karma marki Purina, pokarm dla psa po sterylizacji i wiele innych, które okażą się pomocne w utrzymaniu pupila w zdrowiu.

Nagroda za dobre zachowanie

Do najczęstszych błędów w żywieniu czworonogów należy przekonanie, że psiak nie może żywić się wyłącznie karmą. Mitem jest także to, że szczekający podopieczny musi od czasu do czasu zjeść resztki z obiadu — przyprawione, osolone jedzenie zupełnie nie nadaje się dla psów, a regularnie podawane może nieodwracalnie uszkodzić ich organy wewnętrzne. W skład menu naszych pupili powinna wchodzić sucha karma bez zbóż, a dla urozmaicenia i wzbogacenia diety — mokra karma sprawdzonych marek jak Animonda czy Lukullus. Właściciele zwierzaków powinni także zaopatrzyć się w przysmaki, które są nieocenioną nagrodą utrwalającą dobre nawyki, a które potrafią zacieśnić więź pomiędzy czworonogiem i jego panem. Wybierając przekąski, również należy zwrócić uwagę na ich skład, aby nie zaszkodzić pupilowi niepożądanymi produktami. Do ciekawych smakołyków należą owocowe ciasteczka Healthy Paws, niezawierające mięsa, a bogate w takie składniki jak jabłka, cynamon czy brązowy ryż. Dieta psa złożona ze smacznej bezzbożowej mokrej i suchej karmy, urozmaicona pysznymi przysmakami na pewno nie znudzi się naszemu przyjacielowi.

Komentarze

Zostaw swój komentarz