Żywienie psa z otyłością

On: piątek, kwiecień 5, 2019

Otyłość to poważna dolegliwość zagrażająca zdrowiu, a niekiedy i nawet życiu naszego pupila. Z tego względu należy bezzwłocznie podjąć odpowiednie kroki, aby zwierzę pozbyło się nadprogramowych kilogramów. Podpowiadamy jak to zrobić, czym karmić psa, czego lepiej unikać, a także do kogo zgłosić się o profesjonalną poradę żywieniową. 

Czym jest nadwaga, a czym otyłość?

Nie należy mylić tych dwóch pojęć – nadwaga i otyłość to dwa różne problemy zdrowotne. Pierwszy z nich dotyczy zwierząt, których waga o przekroczyła całkowitą masę ciała zaledwie o 5%. W takim przypadku właścicielowi stosunkowo łatwo jest poradzić sobie z nadprogramowym kilogramem czy dwoma zauważonymi u pupila. Problem pojawia się wtedy, gdy mamy do czynienia z otyłością. Ma ona miejsce, gdy waga przekracza optymalną masę zwierzęcia aż o 35%. Jest to zazwyczaj skutek przekarmienia czworonoga przy jednoczesnym braku ruchu, lecz może świadczyć także o zaburzeniach organizmu, takich jak niedoczynność tarczycy. Jeżeli opiekun nie może określić przyczyny otyłości u psa, powinien zgłosić się do doświadczonego weterynarza.

Karma przepisana przez specjalistę

W trakcie konsultacji oraz po zbadaniu psiaka weterynarz zapewne zaleci stosowanie karmy weterynaryjnej. Mając na uwadze zdrowie czworonożnych pupili, w ofercie naszego sklepu internetowego z akcesoriami dla zwierząt skompletowaliśmy rozmaite karmy weterynaryjne. Wśród nich znalazł się pokarm dla psiaków borykających się z cukrzycą, wspomnianą już otyłością, chorobami nerek czy nietolerancjami pokarmowymi. Dlatego, jeśli lekarz poleci zakup specjalnego pożywienia dla otyłego pupila, zerknijcie na nasz asortyment. Szczególnie polecamy zwrócić uwagę na karmy dietetyczne, które zawierają obniżoną ilość kalorii, wyselekcjonowane, zdrowe składniki, a dodatkowo wspierają metabolizm naszego przyjaciela. Pokarm o mniejszej zawartości kalorycznych składników często zalecany jest zwierzakom po zabiegach kastracji i sterylizacji, ponieważ to one są najbardziej narażone na tycie. Poza tym podobnie jak ludzie w podeszłym wieku, starsze pupile częściej zmagają się ze zbyt dużą wagą, niż młode pieski.

Stary buldog angielski opiera się na krześle.

Bezzbożowa karma dla psa

Jeśli wiemy, że nasz szczekający przyjaciel jest alergikiem, co zostało uprzednio potwierdzone przez specjalistę, zastanówmy się nad nawykami żywieniowymi pupila. Sprawdźmy skład karmy, którą codziennie wsypujemy do psiej miski. Należy unikać pokarmu o znikomej zawartości mięsa (chyba że jest to karma wegetariańska), często bogatego w całkowicie niepożądane składniki. Należą do nich:

  • produkty pochodzenia zwierzęcego,
  • mączka kostna,
  • zboża, w szczególności kukurydza, jęczmień, pszenica,
  • konserwanty i barwniki.

Dla zwierzęcia z alergiami, źle tolerującego standardową sklepową karmę, warto wybrać karmę dla psa bez zbóż. W ich składzie często znajdziemy mięso z indyka, ryb czy ziemniaki.

Karma to nie wszystko

Gdy już zdecydujesz się na bezzbożową, dietetyczną czy weterynaryjną karmę dla psa pamiętaj, że to nie wszystko. Owszem, prawidłowe i dopasowane żywienie jest niesamowicie ważne, jednak w bez niezbędnego ruchu może być mało skuteczne. Dlatego zapewnij czworonogowi systematyczne, długie spacery i zabawy.

Komentarze

Zostaw swój komentarz