Pokarm i karma dla fretek

Pokazuje 1 - 5 z 5 elementów

Jakie rodzaje karmy dla fretek rozróżniamy?

Wielu właścicieli samodzielnie podejmuje się wyzwania stworzenia karmy dla swoich pupili. W praktyce jednak często bywa tak, że futrzak nie zawsze chętnie ją spożywa. Dlatego na rynku można znaleźć szereg różnych propozycji producentów pokarmu dla tych drapieżników. Jakie rodzaje wyróżniamy?

Pierwszym i najpopularniejszym typem jedzenia dla fretek są zamrożone kurczaki lub młode szczury. Pożywienie tego typu ma bardzo istotną zaletę – to nieprzerobione zwierzęta w całości, wraz z wnętrznościami, opierzeniem i innymi elementami, jakie z perspektywy człowieka stanowią odpad. Dla łasicowatych natomiast są źródłem potrzebnych im do normalnego funkcjonowania składników, w tym protein i tłuszczy.

Drugim rodzajem karmy dla fretek jest pokarm mielony. Wśród nich dostępne są różne mieszanki składników potrzebnych w diecie tchórzofretek. Zazwyczaj produkuje się je z różnych rodzajów mięsa, np. drobiu, tłustych ryb czy wołowiny. Ważny element stanowią podroby. Uzupełniają je dodatki warzywne. Odpowiednie zbilansowanie sprawia, że fretki łatwo trawią tego typu pożywienie, uzyskując przy tym wszelkie niezbędne mikro- i makroelementy.

Ostatnie, co można włączyć do diety swoich pupili, to przysmaki. Podaje się je zazwyczaj w formie nagrody podczas szkolenia. Stanowią atrakcyjne dla zwierzaków uzupełnienie codziennych posiłków. Zwykle tworzy się je na bazie owoców i warzyw. Należy jednak pamiętać, że nie zastępują one prawidłowego żywienia ani nie są jego bazą. Podawanie ich w nadmiernych ilościach często prowadzi do otyłości, jak i innych problemów ze zdrowiem.

Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu diety dla fretek?

W naturze fretki jedzą jedynie mięso. Dlatego należy pamiętać, że głównym składnikiem karm dla tych małych mięsożerców zawsze powinny być produkty pełne tłuszczy i protein odzwierzęcych. Wybierając więc pokarm dla nich, należy zwrócić uwagę na skład, by mięsa i tłuszcze zwierzęce miały największy udział. Zdecydowanie najwięcej wartościowych substancji fretkom dostarczają żywe zwierzęta – kurczęta, młode szczury lub owady. W praktyce nie każdy jednak ma dostęp do nich. Właściciele więc często samodzielnie tworzą dietę swoich pupili, wykorzystując surowe mięso. Zdarza się jednak, że fretka niechętnie przyjmuje jedzenie w takiej formie. Wtedy można uzupełnić jego jadłospis gotowymi karmami, jakie dostępne są w naszym sklepie internetowym.

Przy wyborze gotowych produktów należy uważać, by nie zawierały złożonych węglowodanów. Fasole, jak i ziarna zbóż są trudno trawione przez fretki i mogą stanowić poważne obciążenie dla ich układu pokarmowego. Dlatego powinny być ograniczone do absolutnego minimum. Zaleca się również, by tchórzofretkom nie podawać wędlin oraz ograniczyć tłuste mięso – jego udział powinien być większy jesienią i zimą.

Bardzo ważna jest kaloryczność posiłku. Im wyższa, tym mniej fretka go zje. Łasicowate bowiem nie należą do przejadających się pupili. Ich apetyt natomiast może być zmienny ze względu na porę roku, wiek (młodsze jedzą więcej), a także cykl rozrodczy.

Stwórz odpowiedni jadłospis dla swojej fretki

W naszym sklepie internetowym znajdziesz prawidłowo zbilansowane karmy dla fretek. Oferujemy produkty renomowanych producentów, takich jak Versele-Laga, Beaphar czy Vitapol. Ich propozycje zostały stworzone z myślą o dostarczeniu najważniejszych składników odżywczych. Pamiętaj, że dobrze dobrany pokarm gwarantuje, że Twój zwierzak będzie cieszył się dobrym zdrowiem, lśniącym i aksamitnym futrem oraz radosnym usposobieniem.