Czego nie może jeść pies?

On: środa, października 21, 2020

Zostałeś niedawno właścicielem uroczego psiaka i chciałbyś przychylić mu nieba? Na pewno rozglądasz się za zabawkami i pysznymi smakołykami, którymi będziesz go rozpieszczać. Jedzenie może stanowić formę nagrody, a dobrze wykorzystane będzie stymulować do nauki nowych sztuczek i komend. Choć pies to najlepszy przyjaciel człowieka, jego organizm znacznie różni się od ludzkiego. Wiele z naszych przysmaków może mu zaszkodzić i stać się przyczyną kłopotów ze zdrowiem. Czego nie mogą jeść psy? Dowiesz się z naszego artykułu!

Dzielenie się z psem posiłkiem – czy to dobry pomysł?

Trudno oprzeć się pokusie, gdy uroczy, merdający ogonem psiak prosi Cię o dodatkową przekąskę. Często dzieje się tak przy stole, przy którym spożywasz posiłki. Duże, okrągłe, proszące oczy zwierzęcia pojawiające się przy Tobie w czasie obiadu są czymś normalnym, jeśli zwykłeś się z nim dzielić jedzeniem. Nie zastanawiając się wiele nad tym, co może jeść pies, obdarowujesz go smacznymi kąskami. Nie raz zupełnie zdrowymi dla Ciebie, ale czy jesteś pewien, że dla Twojego pupila również? Przygotowaliśmy listę produktów, których należy unikać w żywieniu czworonoga, aby ten był zawsze zdrowy i pełen energii. Jesteś ciekawy, czy pies może jeść ziemniaki? Czytaj dalej!

Czego nie powinien jeść pies?

Groźne dla zdrowia, choć nie każdy z tych składników diety wywoła natychmiastowy skutek. Aby Twój zwierzak nie cierpiał, nie podawaj mu tych smakołyków:

  • czekolada i kakao,
  • przyprawy: sól, pieprz i ksylitol,
  • winogrona i rodzynki,
  • pestki owoców,
  • warzywa cebulowe,
  • awokado,
  • orzechy makadamia,
  • kiełkujące ziemniaki,
  • kości po obróbce termicznej,
  • używki: alkohol i kofeina,
  • kocia karma.

Jakie efekty w psim organizmie wywołują? Od nagłych zatruć po przewlekłe, ciche niszczenie organizmu pupila. Im mniejsze zwierzę, tym skromniejsza dawka wystarczy, by doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia. Dlatego codziennie pamiętaj, co może jeść pies.

Czy pies może jeść czekoladę?

Większość właścicieli psów kojarzy, że znajdująca się w czekoladzie teobromina szkodzi tym zwierzętom. Powstały nawet specjalne tabliczki, które można kupić wyłącznie w sklepach zoologicznych, pozbawione szkodliwego związku. Psy metabolizują go znacznie wolniej niż człowiek, a za jego przetworzenie odpowiada inny szlak metaboliczny. Wskutek tego zjedzenie pokarmu z niewielką zawartością kakao może poważnie obciążyć cały organizm, kończąc się silnym zatruciem, a nawet śmiercią. Dawka śmiertelna to 250-500 miligramów na kilogram masy ciała, ale zdarzały się śmierci psów, które spożyły mniejszą ilość. Jeśli przyjmiemy, że 1 kostka gorzkiej czekolady waży 6 g i zawiera średnio 90 mg teobrominy, to może wystarczyć jedynie 28 takich kostek – około 2 tabliczki – by doprowadzić do śmierci psa o masie 10 kg. To tylko teoretyczne obliczenia, ponieważ na wielkość reakcji będzie miał wpływ ogólny stan fizyczny zwierzaka, a także skład smakołyku – obecność kofeiny zwiększa niekorzystne działanie teobrominy.

Zatrucie teobrominą lub czekoladą - objawy 

Już po godzinie od spożycia a najczęściej po okołu 4 h dochodzi do pierwszych reakcji: przyspiesza bicie serca, mięśnie gładkie rozluźniają się, mogą pojawić się problemy z oddychaniem i arytmia. Objawy mogą utrzymywać się nawet do 72h.

Czy pies może jeść przyprawy?

Jeśli gotujesz dla siebie i zwierzaka, na pewno zastanawiasz się, czy pies może jeść przyprawy. Niektóre z nich być może mu nie zaszkodzą, ale lepiej od początku przyzwyczajać go do smaku potraw bez ich udziału. Te najprostsze, których używamy codziennie, mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Sól zatrzymuje wodę w organizmie, zaburzając metabolizm, natomiast pieprz podrażnia wrażliwe błony śluzowe psiego nosa. Unikaj także podawania psu ksylitolu, który uszkadza wątrobę tych zwierząt i może doprowadzić do groźnych wahań insuliny. Słodycze z jego dodatkiem kładź poza zasięgiem pupila, aby na pewno się do nich nie dobrał.

Winogrona i rodzynki

Te pyszne owoce, którymi chętnie raczymy się u schyłku lata, mogą być dla psa śmiertelnie groźne, a objawy zatrucia występują nawet po kilkunastu dniach. Bardzo trudno wtedy skojarzyć, od czego zwierzak czuje się źle. Nawet niewielka ilość winogron może doprowadzić do wymiotów, biegunek, apatii, a w efekcie do uszkodzenia nerek.

Pestki owoców

Jabłka, gruszki, wiśnie czy brzoskwinie to owoce pestkowe, których nasiona zawierają amygdalinę. Jest to związek, który po wprowadzeniu do organizmu przekształca się w silnie trujący cyjanowodór. Psy chętnie zbierają owoce leżące na trawie w ogrodzie, następnie je zjadając. Niekontrolowane ich spożycie razem z gniazdami nasiennymi może skończyć się silnym zatruciem.

Cebula, czosnek i szczypior

Chętnie wrzucasz do psiej miski resztki z obiadu? Warzywa cebulowe to te, których pies nie może jeść. Są one toksyczne dla tych zwierząt pod każdą postacią: zarówno na surowo, jak i przetworzone. Ich obecność może doprowadzić do uszkodzeń wątroby, anemii oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Awokado

Smaczny, pełen zdrowych tłuszczów owoc zdecydowanie przypadłby do gustu Twojemu psu, jednak lepiej go nie przyzwyczajać do tego smaku. W czasie uprawy awokado są pryskane środkiem grzybobójczym o nazwie persin, który zostaje na skórce, miąższu i liściach rośliny. Jego pozostałości mogą być bardzo groźne dla zwierząt, powodując obrzęki płuc i prowadząc do niewydolności krążeniowo-oddechowej.

Orzechy makadamia

Kolejny tłusty przysmak, którym chętnie uraczylibyśmy swojego psiaka. Bogate w cenne składniki orzechy niestety mogą doprowadzić zwierzę do silnego zatrucia. Może wystarczyć kilka sztuk, by wywołać reakcję toksyczną, ale wszystko zależy od konkretnego osobnika. Jeśli widzisz, że pies chwiejnie się porusza, nie utrzymuje się na tylnych łapach, wymiotuje i ma podwyższoną temperaturę ciała, to mogą być objawy spożycia orzechów makadamia.

Kiełkujące ziemniaki

Jeśli zapytasz swoją babcię, czy pies może jeść ziemniaki, z pewnością odpowie, że tak. Obecnie odchodzi się od stosowania modelu żywienia psów opartym na tych warzywach, jednak same w sobie nie są złym składnikiem odżywczym. Muszą być jedynie odpowiednio przygotowane. Najlepiej, jeśli są długo gotowane, by pies mógł z łatwością zgryźć je na papkę, nie dławiąc się przy tym. Nie podawaj także ziemniaków z lodówki, gdyż są mniej strawne dla zwierzęcia. Najważniejsze jednak, by nie serwować mu pozieleniałych, kiełkujących warzyw, ponieważ zawierają substancje trujące nawet dla człowieka. Bywa, że stoją one na wierzchu i pies złapie je w ramach zabawy, a następnie zje. Nie należy dopuszczać do takich sytuacji i chronić pupila przed kontaktem ze szkodliwą żywnością.

Gotowane kości

Najbardziej niebezpieczne są te drobiowe, choć prawdą jest, że każdy rodzaj kości poddany obróbce termicznej może zaszkodzić. Koniecznie dodaj je na listę produktów, na której wypisujesz, czego nie mogą jeść psy i powieś ją w widocznym miejscu. Zwłaszcza gdy nie tylko Ty odpowiadasz za gotowanie w domu. Przestrzegaj pozostałych domowników przed karmieniem psa kośćmi, a jeśli już musisz, to podawaj mu te surowe, powleczone ścięgnami, o mniejszej kruchości. Nadmierna ich ilość w diecie może jednak spowodować zaparcia.

Alkohol i kofeina

Wszystkie zwierzęta powinny trzymać się od używek jak najdalej. Kofeina podnosi ciśnienie krwi, pies staje się po niej pobudzony, może mieć problemy z sercem i niekontrolowane skurcze mięśni. Po alkoholu natomiast staje się otępiały, może wymiotować i wykazywać inne objawy silnego zatrucia. Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny za zdrowie pupila i pilnowanie, co może jeść pies, to Twój obowiązek jako właściciela. Nie ma tutaj miejsca na żarty.

Kocia karma

Twój pies chętniej wyjada jedzenie z kociej miski niż z własnej? Postaraj się to ograniczyć! Karma dla kota nie jest zbilansowana pod kątem składników odżywczych. Jednych zawiera za mało, drugich znów zbyt wiele. Jeśli pies nie będzie żywił się niczym innym, może to doprowadzić do poważnych niedoborów, a nawet do niewydolności nerek.

Dobra karma to klucz do zdrowia

Właściwe żywienie zwierzaka zapewni mu radosne lata życia w dobrym zdrowiu i kondycji. Ważne jest nie tylko to, co go wzmacnia, ale też składniki, które powinien omijać. Ty wiesz już, czego nie mogą jeść psy, więc na pewno poradzisz sobie z codziennym wyzwaniem przygotowywania posiłków dla pupila. Pamiętaj, że zdrowa dieta jak tak samo ważna u czworonogów, jak u ludzi. Powodzenia!

Komentarze

Zostaw swój komentarz