Po co psu spacer?

On: środa, października 21, 2020

Planujesz przygarnąć czworonoga, ale zastanawiasz się, czy poradzisz sobie z natłokiem obowiązków? Pomyśl przede wszystkim, ile czasu jesteś w stanie mu poświęcić. Karmienie to nie wszystko – najwięcej każdego dnia pochłaniają spacery z psem. To bardzo ważny element życia zwierzęcia, który odgrywa wiele ról istotnych dla rozwoju i prawidłowego funkcjonowania. Odpuszczanie sobie ich może poskutkować poważnymi konsekwencjami dla zdrowia i psychiki Twojego pupila. Jakie funkcje pełni spacer? Dowiesz się z tego artykułu!

Spacer zaspokaja podstawowe potrzeby

Każdy dzień to tak naprawdę sekwencja powtarzalnych czynności: śpimy, jemy, wydalamy i wychodzimy gdzieś, żeby pozałatwiać sprawunki czy też spotkać się ze znajomymi. Psy, podobnie jak ludzie, muszą realizować wszystkie swoje potrzeby, zarówno te fizjologiczne, jak i społeczne, by mogły być zdrowe i czuć się szczęśliwymi. Spacer zaspokaja wiele z nich – od tych najbardziej podstawowych po skomplikowane kwestie dotyczące rozwoju.

Potrzeby fizjologiczne

Czy wyobrażasz sobie, że ktoś planuje Ci grafik wycieczek do toalety? Niestety psie życie często tak wygląda: stęskniony zwierzak tylko czeka na sposobność. Po południu cieszy się na Twój widok nie tylko dlatego, że Cię ubóstwia. Regularne wypróżnianie się i oddawanie moczu to podstawa zdrowego funkcjonowania, a jednak właściciele zwierząt często postrzegają to w charakterze problemu.

Ile razy dziennie wyprowadzać psa?

Na początku, gdy pies jest młody, powinien częściej udawać się nawet na krótkie przechadzki w ustronne miejsce. W przeciwnym wypadku będzie załatwiał się w domu, na podłodze, a gdy go za to ukarzesz, zacznie się denerwować na Twój widok. Podobnie starsze i chore psy wymagają większej uwagi w tym zakresie. U zdrowego osobnika często wystarczy, że 2 razy dziennie wyprowadzisz go, by się załatwił i raz zafundujesz mu długi spacer. Łap za smycz dla psa regularnie, by wpoić mu dane nawyki. Dzięki temu szybciej przyswoi sobie on zasady czystości i będzie spokojniejszy, nawet gdy zostanie sam w domu.

Co daje spacer z psem?

Aktywność fizyczna ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Pomaga zachować dobrą kondycję, przyspiesza metabolizm, przynosi korzyści dla rozwoju układu kostnego. Odpowiednie szelki dla psa, sprawiają, że chętnie się porusza i spacer jest dla niego prawdziwą radością. Rozładowanie energii ma również znaczenie dla spokoju w domu. Zmęczony zabawą i hasaniem pies nie miewa napadów agresji skierowanych wobec mebli i innych przedmiotów zalegających na jego drodze. Niektóre rasy mają zwiększoną potrzebę ruchu, ale nie łudź się, że kanapowy włochaty kumpel odpuści Ci porządne wybieganie. Z wiekiem też rosną możliwości fizyczne psa – staje się on silniejszy i możesz zabierać go na coraz dłuższe wyprawy.

Spacer wpływa na rozwój

Czynnik rozwojowy jest bardzo ważny, zarówno dla ciała, jak i psychiki psa. Poprawny wzrost i rozwój narządu ruchu kształtują się właśnie w czasie spacerów. Bieganie po ogródku nie zapewni tego, co codzienna wycieczka w miejsca pełne nowych zapachów. Dlaczego? Oto odpowiedzi!

Zapewnia nowe bodźce

Wyjście poza mieszkanie, czy posesję to dla psa kontakt z ogromną ilością rozmaitych bodźców. Nawet na tej samej trasie codziennie pojawiają się nowe zapachy, spotyka się nieco innych ludzi oraz zwierzęta. Warto zabierać psa w różne miejsca: do parku, lasu, na osiedlowe drogi, których jeszcze nie zna. Z czasem będzie miał swoją rutynową, ulubioną trasę, ale każda zmiana wpływa korzystnie na rozwój jego mózgu.

Co ważne, gdy pies złapie trop, warto pozwolić mu się nim nacieszyć. Nie odciągaj go od razu za pomocą smyczy, niech się nawącha! To jego naturalna potrzeba, której zaspokojenie sprawia, że zwierzę będzie spokojniejsze.

Dostarcza nowych wyzwań

Nuda jest wrogiem dobrego zachowania. Spacer z psem pomaga mu rozładować napięcie poprzez dostarczenie i przetwarzanie nowych bodźców. Pełni funkcję zastępstwa dla naturalnego dla tych zwierząt polowania i tropienia. Pamiętaj jednak, że sama aktywność fizyczna nie wystarczy. Poświęcaj czworonogowi uwagę poprzez trening sztuczek. Możesz do niego wykorzystać drobne smakołyki i kliker, który z czasem je zastąpi. Zmęczenie umysłu łamigłówkami ogranicza zachowania wynikające z psiej nudy: gryzienie butów, niszczenie tapicerki czy roznoszenie śmieci po całym domu.

Spacer uspołecznia psa

Więzi społeczne są ważne nie tylko dla ludzi. Psy również odczuwają potrzebę kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku. Są to zwierzęta stadne, które dobrze się czują w ustalonej hierarchii, którą poniekąd same tworzą. Zauważ, że nie każdy z domowników jest po równo traktowany przez czworonoga. W obrębie własnej grupy również widać te różnice – jedne psy są ignorowane, drugich zwierzę unika, a jeszcze z innymi wchodzi w przyjazne interakcje. Spacer jest szansą na pogłębioną realizację potrzeb społecznych – dlatego, gdy łapiesz za smycz, ten radośnie merda ogonem.

Wzmacnia więź z właścicielem

Na pewno znasz ten obraz: chwytasz za szelki dla psa, a ten zaczyna Cię obskakiwać w wielkiej euforii. Dobrze wie, że czekają go wspaniałe chwile spędzone na wspólnej zabawie i ćwiczeniach. Jest to szczególnie ważne, gdy w ciągu dnia jesteś poza domem i zwierzak mocno za Tobą tęskni. Spacer z psem to idealna sposobność, by zacieśnić Wasze więzi. Trening z klikerem czy rzucanie kijka uczy Was o sobie nawzajem bardzo wiele. Nawet zwykłe chodzenie na smyczy pozwala Wam się dotrzeć i poznać swoje ruchy. Po jakimś czasie będziecie rozumieć się „bez słów”!

Socjalizuje z innymi psami

Im wcześniej zaczniesz proces socjalizacji, tym większa szansa, że Twój pies będzie dobrze odnajdował się w grupie – zarówno osób, jak i innych zwierząt. Pozwól mu na nawiązywanie kontaktu i budowanie relacji i bez potrzeby nie ingeruj w procesy ustalania między sobą hierarchii. Powstrzymując zwierzę przed obwąchaniem, kurczowo trzymając go na skróconej smyczy, dajesz mu sygnał, że przed sobą ma potencjalne zagrożenie, przeciwnika, a nie kumpla do wspólnych zabaw. W ten sposób spowodujesz, że Twój pupil zacznie negatywnie reagować na inne zwierzęta, a może nawet i osoby.

Twoja uwaga to same korzyści

Rozumiesz już na pewno, dlaczego spacer z psem jest tak ważny dla jego rozwoju i zdrowia. Przed przygarnięciem czworonożnego przyjaciela musisz zastanowić się, czy będziesz w stanie zapewnić mu realizację tej podstawowej potrzeby. Nie wystarczy zakup drogich szelek dla psa, jeśli mają się one kurzyć w kącie. Pamiętaj, że zwierzak nie zaspokoi się wyłącznie aktywnością w przydomowym ogrodzie. Po jakimś czasie to miejsce stanie się dla niego poszerzeniem domu i będzie traktował to jako całość posesji. Do prawidłowego funkcjonowania psiego organizmu potrzebne jest dostarczanie mu coraz to nowych bodźców. Czas i uwaga, które mu poświęcisz, przyniosą korzyści również Tobie. Staniesz się właścicielem spokojnego, dojrzałego emocjonalnie i społecznie psa, który nie demoluje domu w tęsknocie za swoim panem. Łap za smycz i biegnij budować z nim tę szczególną więź!

Komentarze

Zostaw swój komentarz