Karmy hypoalergiczne dla kotów

Pokazuje 1 - 24 z 60 elementów

Warto wybierać takie, które wyeliminują niepożądane reakcje alergiczne. W przypadku przewlekłego świerzbu doskonale sprawdzi się Hills Prescription, która w swoim składzie posiada hydrolizat z wątroby kurczaka. Ponadto jest bogata w taurynę i kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6. W przypadku zwierząt cierpiących na alergię i nietolerancję pokarmową, a także schorzenia skóry wielu weterynarzy zaleca spożywanie karmy weterynaryjnej Trovet, która bogata jest w wyselekcjonowane białka z mięsa króliczego. Jednocześnie w jej składzie nie ma glutenu ani laktozy, które często uczulają. Tę i inne doskonale skomponowane mieszanki można zakupić w sklepie swiat-pupila.pl.

Wprowadzenie odpowiedniego mięsa do diety

Jeśli u kota została stwierdzona alergia lub nietolerancja, to najprostszym sposobem na pozbycie się przykrych objawów jest radykalna zmiana diety, czyli wprowadzenie do niej takiego mięsa, którego kot jeszcze nie jadł, a jednocześnie nieuczulającego. Hypoalergiczna karma dla kota zawiera wszystkie składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia, ale nie posiada w swoim składzie klasycznych alergenów. Nie znajdzie się w niej zatem zbóż i innych składników zawierających gluten ani laktozę. Mięsa wykorzystywane przez producentów do produkcji takich karm to m.in: kaczka, przepiórka, królik, a także hydroliza z kurzej wątroby. Bywa również, że w składzie znajduje się jagnięcina i wieprzowina. Określone mieszanki swoim kotom mogą podawać opiekunowie, w sytuacji gdy nie próbowały one danych mięs. W każdym przypadku nietolerancja na białko zwierzęce jest przeciwwskazaniem do jego podawania.

Zmiana diety pomocna przy alergii i nietolerancji pokarmowej

Oczywiście mięso nie jest jedynym składnikiem hypoalergicznych karm dla kota, wszak muszą one dostarczać również potrzebnych witamin czy węglowodanów. Zatem zamiast uczulających zbóż ich nośnikiem są tutaj ryż lub ziemniaki, a także pulpa buraczana. Ryż bardzo rzadko stanowi czynnik uczulający. Warto jeszcze wiedzieć, że ma on właściwości absorbowania szkodliwych bakterii znajdujących się w jelitach, w związku z czym w przypadku biegunki kot po obowiązkowym okresie głodówki może szybciej wrócić do zdrowia i nie odwodnić się. Dalsze postępowanie jest ściśle określone. Przez pewien czas zwierzę pozostaje na diecie składającej się z mokrej i suchej hypoalergicznej karmy dla kota. Trwa to od 6 do nawet 12 tygodni. Potem stopniowo wprowadzane są poszczególne produkty, raz na tydzień, bądź nawet jeszcze wolniej, co 6 tygodni. Im dłuższy był jadłospis, tym testowanie trwa dłużej. Przy każdej reakcji alergicznej należy zapisać co ją spowodowało i powrócić do karmy hypoalergicznej. Proces jest zatem długotrwały zanim ustali się menu, które zwierzę toleruje. Oczywiście należy pamiętać, że w przypadku przewlekłych schorzeń trzustki czy wątroby będzie musiało spożywać hypoalergiczną karmę nawet do końca życia.

Cenne składniki, które zawiera karma dla kotów ze skłonnościami do nietolerancji i alergii pokarmowych

Niektóre składniki karmy hypoalergicznej mogą szybko doprowadzić do polepszenia stanu zdrowia kota. Nie chodzi tu tylko o powlekający błonę śluzową żołądka ryż, który hamuje biegunkę, ale również o witaminy. Obecność witaminy C wpływa na zwiększenie odporności, a ta ma niebagatelne znaczenie w walce z alergenami. Dodatkowo witamina E, jak i kwasy Omega-3 i Omega-6, zawarte w dodawanych do pokarmów olejach roślinnych, a także rybach, znacząco poprawiają stan sierści i przeciwdziałają jej wypadaniu, łagodzą również świąd i zmiany skórne. Oczywiście tu duże znaczenie mają również cynk czy selen znajdujące się w pokarmach we właściwych, zbilansowanych dawkach. W diecie kotów polecane jest łączenie karmy mokrej i suchej. Trzeba wiedzieć, że hypoalergiczne, suche karmy dla kota posiadają w swoim składzie substancje zakwaszające mocz. Dzięki temu można zapobiegać powstawaniu kamieni moczowych u tych zwierząt. Oczywiście bezwzględnie należy przy tym pamiętać o stałym dostępie do świeżej wody.

Immunoterapia czy stałe stosowanie karmy hypoalergicznej?

Częstym sposobem na zwiększenie tolerancji pokarmowej u kota jest immunoterapia. Polega ona na podawaniu uczulającego składnika stopniowo od małych dawek, aż do coraz większych. Oczywiście takie działanie powinno być przeprowadzane pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii i po uprzednim pozbyciu się objawów alergii. Zatem stosowanie karmy hypoalergicznej na samym początku wystąpienia reakcji alergicznych jest zawsze rekomendowane. Trzeba oczywiście pamiętać, by najpierw pójść do lekarza weterynarii i wykluczyć inne przyczyny występujących u kota objawów, wykonując potrzebne badania. Podawanie kotom karm hypoalergicznych dostępnych w sklepie swiat-pupila.pl jest całkowicie bezpieczne pod warunkiem nie występowania przeciwwskazań do ich stosowania. Należy zatem zawsze zapoznać się z opisem na opakowaniu i stosować dawkowanie według zaleceń lekarza weterynarii.