Pies nie chce jeść - co robić, gdy pupilowi brak apetytu?

On: czwartek, maj 14, 2020

Powodów braku apetytu u Twojego psa może być kilka. Czasem przyczyna jest banalna, a problem z łatwością rozwiążesz samodzielnie. Zdarza się jednak, że zaburzenia łaknienia u zwierzęcia sygnalizują poważniejszy kłopot zdrowotny. Co zatem robić, gdy pupil nie chce jeść? Jakie mogą być powody takiej sytuacji i jak sobie z nimi radzić? Sprawdź!

Na początek rozważ wizytę u weterynarza

Jeśli Twój pies nie ma apetytu, zachowuje się nienaturalnie, jest osłabiony, mało pije, bardzo się ślini, wymiotuje lub ma biegunkę – zabierz go do specjalisty. Takie objawy wyraźnie wskazują na to, że z organizmem zwierzaka dzieje się coś niepokojącego.

Jeśli brak apetytu trwa jeden dzień i nie towarzyszą mu inne symptomy, przyczyną może być jedna z poniższych sytuacji.

Pupil nie je mokrej karmy

Może być tak, że karma zwyczajnie nie odpowiada zwierzęciu pod względem smaku. Rozwiązanie tej sytuacji jest proste – wypróbuj mokre jedzenie o innym składzie i obserwuj reakcję czworonoga.

Wyjaśnieniem może także być reakcja właściciela na brak zainteresowania pupila zawartością miski. Czy Twój pies otrzymuje przekąskę ze stołu za każdym razem, gdy nie je tego, co dostał? Jeśli tak to rozważ zmianę tego nawyku. W ramach treningu behawioralnego zaprzestań nagradzania zwierzaka poprzez jego dokarmianie.

Trudniej będzie przyzwyczaić psa do spożywania codziennych porcji mokrego pokarmu, jeśli wcześniej właściciele sami sporządzali jego posiłki. Warto jednak podjąć trud, choćby z tego względu, że specjalistyczne jedzenie to najlepsze, co może otrzymać Twój pupil. Jest ono odpowiednio zbilansowane, czyli zapewnia wszystko, co niezbędne do zachowania zdrowia i witalności.

Gdy pies nie lubi suchej karmy

Niektóre czworonogi nie są przyzwyczajone do takiej formy żywienia. Najprostszym sposobem na zwiększenie atrakcyjności suchego pokarmu jest dodanie do niego oleju z łososia. Już kilka kropli wystarczy, aby polepszyć smak posiłku i jednocześnie zwiększyć jego właściwości prozdrowotne. Jeśli olej nie zadziała, być może problemem jest sama karma. Wybierz produkt o innym składzie i sprawdź, jak zwierzak zareaguje.

Niewykluczone też, że Twój pupil ma problemy z zębami lub dziąsłami i unika bólu, jaki sprawia mu gryzienie suchej karmy. Gdy pies zaczyna jeść, ale po chwili wycofuje się, może to właśnie świadczyć o chorobie uzębienia lub tkanek przyzębia.

Twój pies nie je w upalną pogodę? Jeśli na dworze jest gorąco, a Twój pupil nie ma ochoty na suchą karmę, podaj mu w zamian mokre jedzenie. Pamiętaj też o tym, aby zapewnić czworonogowi stały dostęp do wody.

Miska dla psa – przyczyna braku łaknienia?

Doskonały węch łączy się z wyczulonym smakiem. Dlatego nie wszystkie czworonogi lubią spożywać pokarm z metalowych misek. Bardziej wrażliwym zwierzętom może przeszkadzać delikatny posmak, jaki pozostawia na karmie stal nierdzewna. Jeśli pojemnik stoi na kafelkach lub panelach i rusza się podczas jedzenia, dyskomfort powoduje także powstający przy tym dźwięk. Spróbuj wymienić naczynie na ceramiczne lub wykonane z bezpiecznych tworzyw sztucznych.

Podsumowanie

Przyczyn braku apetytu u Twojego czworonoga może być więcej. Zwierzęta z adopcji miewają zaburzenia łaknienia wynikające ze stresu. Jeśli zachowanie Twojego ukochanego psa niepokoi Cię – koniecznie idź z nim do weterynarza. Po pyszną i zdrową karmę oraz jakościowy olej z łososia zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz w nim także spory wybór misek suplementy oraz wiele innych produktów w atrakcyjnych cenach.

Komentarze

Zostaw swój komentarz