Karmy dla kotów sterylizowanych
W przypadku podawania dodatkowo suchej, trzeba odpowiednio zmniejszyć ilość podawanej karmy mokrej. Najlepiej w tej kwestii poradzić się weterynarza, który pomoże dobrać dawki w taki sposób, aby posiłki były zbilansowane. Wybierając żywienie oparte jedynie na mokrej karmie można sugerować się tabelą producenta. Jednak ze względu na konieczność odkłaczania kota raczej zalecane jest podawanie suchego pokarmu przynajmniej raz na jakiś czas. Trzeba przy tym pamiętać o odpowiedniej ilości wody, do której pupil powinien mieć stały dostęp. Warto także zauważyć, że dwa koty ważące tyle samo mogą mieć różne zapotrzebowanie kaloryczne, w sytuacji gdy jeden z nich jest kotem domowym i raczej leniwym, a drugi wolno żyjącym i aktywnym. W takiej sytuacji należy dobrać ilość karmy nie tylko do masy ciała zwierzęcia, ale również jego trybu życia. Niektórzy renomowani producenci przedstawiają bardziej złożone tabele, które poza wagą uwzględniają również stopień aktywności kota. Takie karmy można znaleźć w ofercie sklepu swiat-pupila.pl.
Co powinna zawierać karma dla kota po sterylizacji?
Podstawą żywienia kotów jest białko zwierzęce, zarówno mięso, jak i podroby, drobiowe, wołowe, a także z królika lub cielęcina. Oczywiście nie brakuje również mokrych karm zawierających rybę morską np. tuńczyka. Zawartość kwasów Omega-3 i Omega-6 jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju zwierzęcia, również młodego, po sterylizacji. Dzięki nim budowana jest odporność, która obniża się, gdy nie piją już mleka matki i przechodzą na pokarm stały. W przypadku zwierząt wysterylizowanych i tych po kastracji bardzo ważny jest odpowiedni poziom L-karnityny. Dostarczana jest ona wraz z mieszanką dla kotów po sterylizacji. Pomaga metabolizować tłuszcz, w związku z tym zapobiega przybieraniu na wadze zwierzęcia. Warto wiedzieć, że 5% tłuszczu w karmie mokrej odpowiada 20% tłuszczu w karmie suchej, dlatego należy zwracać uwagę na to, by nie była zbyt tłusta.
Profilaktyka chorób nerek poprzez żywienie
Wiele kotów ma często tendencje do chorób układu moczowego i nerek. Odpowiadają za to uwarunkowania genetyczne, ale również niewłaściwa dieta. Należy nie tylko pamiętać o stałym dostępie do wody, zwłaszcza jeśli część diety stanowi sucha karma, ale również o odpowiedniej podaży minerałów, takich jak fosfor czy wapń. To dlatego przestrzeganie zaleceń dotyczących porcji podawanego pokarmu jest tak ważne. Zbyt mała lub zbyt duża ilość jednego z tych pierwiastków przyczynia się do infekcji moczowych, objawiających się nietrzymaniem moczu lub częstomoczem, a także powstawaniem kamieni fosforanowych i wapniowych w nerkach lub cewce moczowej.
Bagatelizowanie problemów kota może prowadzić do zatrzymania moczu, który jest zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale i życia zwierzęcia. Z tego wyraźnie wynika, że sposób, w jaki odżywiają się koty może mieć bezpośrednie przełożenie na ich stan zdrowia. Dlatego w ofercie sklepu świat-pupila.pl można znaleźć tylko najlepsze, zbilansowane mieszanki karm mokrych i suchych producentów, takich jak Royal Canin, czy Purina. Właściwe PH moczu kota jest bardzo istotne. Powinno ono wynosić 6,5 i warto je kontrolować przy pomocy papierków dostępnych w aptece, natomiast odpowiednia podaż pokarmu zapewni jego utrzymywanie. Koty potrafią bardzo dobrze ukrywać ból, dlatego warto bacznie zwracać uwagę na nietypowe zachowanie, takie jak wzmożone parcie na pęcherz czy właśnie nieprawidłowe PH moczu.
Karmy dla kota po sterylizacji i kastracji dostosowane do wieku
Warto wiedzieć, że producenci kociej żywności, jak Royal Canin czy Brit Care produkują mieszanki dopasowane do wieku i aktywności zwierzęcia. Tak jest również w przypadku produktów przeznaczonych dla kotów po sterylizacji i kastracji. Można tu wyróżnić trzy rodzaje karm: dla młodych osobników, do 7 roku życia, dla dojrzałych (od 7 do 12 roku życia), a także dla seniorów (od 12 roku życia). Każda z tych karm wspiera odpowiednio potrzeby kotów w określonym wieku. Te w podeszłym wieku muszą otrzymywać zbilansowane składniki odżywcze, które posiadają obniżoną zawartość fosforu dla ochrony nerek, wspierają zachowanie masy mięśniowej oraz zapobiegają zwyrodnieniom stawów. Szczególnie młode, po sterylizacji i kastracji, mają skłonność do przejadania się, a trzymanie się restrykcyjnej diety często kończy się złamaniem zasad, gdyż zwierzę swoim dopominaniem się o jedzenie doprowadza do podania mu kolejnej porcji. Dlatego dla wyjątkowo żarłocznych, wysterylizowanych i wykastrowanych kotów, polecane są karmy zawierające zwiększoną ilość błonnika zapewniającego uczucie sytości. W szerokiej ofercie każdy znajdzie takie, które dopasowane są do potrzeb energetycznych pupila.