Jak nagradzać psa? Poznaj sekrety motywacji i dobrze wyszkol swojego pupila!

On: środa, sierpień 26, 2020

Chcesz wzmocnić wybrane zachowanie u swojego pupila lub nauczyć go nowej sztuczki? Szukasz porad na temat skutecznego nagradzania zwierząt? Przygotowaliśmy dla Ciebie ten artykuł, w którym zdradzamy tajniki psiej motywacji. Zdobądź informacje, które pozwolą Ci uniknąć wielu treningowych błędów i zaoszczędzą Twój czas!

Co, jak i gdzie, czyli wiedza niezbędna na start

Wbrew pozorom nagradzanie, czyli trening behawioralny to dość złożona kwestia. Smakołyki są jedną z najskuteczniejszych i najczęściej wybieranych form „zapłaty” za dobrze wykonane zadanie. Nie wystarczy jednak podać przekąski, aby Twój pupil zrozumiał, że ten pyszny drobiazg pojawił się w efekcie jego działania. Ważne jest także to:

  • co podaje się czworonogowi,
  • w jakim odstępie czasu od wykonanego polecenia pojawia się gratyfikacja,
  • z jaką częstotliwością sięgasz po przysmak.

Co więcej, nie dla każdego zwierzaka najlepszą formą podziękowania będzie jedzenie. Główną sytuacją, gdy smakołyk może być bardziej karą niż nagrodą, jest podawanie go zaraz po sytym posiłku.

Ponadto, choć być może trudno sobie to wyobrazić, to nie dla wszystkich czworonogów pożywienie będzie najskuteczniejszym motywatorem. Rzeczywiście – większość psów to łakomczuchy, są jednak takie, które zrobią najwięcej, gdy pozwolisz im np. pobawić się ulubioną zabawką. Poniżej wyjaśniamy, jak podawać przekąski, aby ich działanie było skuteczne, opisujemy także inne formy nagradzania psa.

Smakołyki – co wybrać i jak podawać?

Jeśli decydujesz się na podawanie przekąsek, upewnij się, że rzeczywiście karmisz swojego pupila tym, co naprawdę lubi. Zanim wybierzesz konkretny produkt, zrób test. Na kilka talerzyków wysyp różne rodzaje przysmaków i zobacz, do którego Twój czworonożny przyjaciel skieruje się w pierwszej kolejności. Pamiętaj także o weryfikowaniu na bieżąco menu pupila. To, że w danym tygodniu Twój pies zrobiłby wszystko za kawałek smakołyku z kurczakiem i mango, nie znaczy wcale, że będzie tak już zawsze. Duży wybór produktów pozwala na częste zmiany w jadłospisie i znalezienie tego, co Twojemu futrzakowi naprawdę smakuje.

Ponadto nagradzanie przysmakiem ma sens tylko wtedy, gdy nie jest to jedzenie, które jest dla Twojego zwierzęcia łatwo dostępne. Powinno ono być stosowane wyłącznie podczas treningu i z nim się kojarzyć.

Częstotliwość podawania przekąsek

Przygotuj smakołyki i schowaj je do kieszeni, saszetki lub w inne miejscu, z którego szybko je wydobędziesz. Nie pokazuj ich psu, zanim nie zaczniecie ćwiczeń. Pamiętaj, że przysmak ma pojawić się w „magiczny sposób” dopiero po wykonaniu zadania przez Twojego pupila.

Na początku nagradzaj zwierzaka za każdym razem, gdy wykonana polecenie lub będzie blisko oczekiwanego przez Ciebie rezultatu. Później możesz podawać przysmaki mniej regularnie. Więcej na temat taktyki wzmacniania zachowania powiązanej z częstotliwością nagradzania znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

Kiedy?

Jeśli to właśnie smakołykami okazujesz psu swoją aprobatę, nigdy nie trenuj z nim zaraz po tym, jak pupil opróżnił swoją miskę z jedzeniem. Przysmaki nie będą wtedy miały mocy edukacyjnej, a mogą zacząć źle się kojarzyć. Aby lepiej zrozumieć ten mechanizm, wyobraź sobie, że kawałek Twojego ulubionego sernika dostajesz po obfitej świątecznej kolacji...

Zainteresuj!

Sam sposób podawania smakołyków może wzmacniać zainteresowanie psa daną aktywnością. Zaskakuj swojego pupila zmianami – raz wyciągaj dłoń z przysmakiem, a raz podrzucaj go w powietrze, aby czworonóg mógł go złapać w locie. Jeśli Twój zwierzak, sięgając po smakołyk, niechcący chwyta Cię zębami za palce, pamiętaj zawsze, aby przekąskę podawać na otwartej dłoni. Twój pies z łatwością zje przysmak, a Ty ocalisz swoje ręce przed pogryzieniem.

Wygodne, niskokaloryczne przekąski w płynie

Właściciele psów, które lubią przysmaki o konsystencji przypominającej pasztet powinni zainteresować się produktem Lick It. To wyrób w formie roll-on o niskiej kaloryczności, wypełniony pysznymi, mięsnymi składnikami i bardzo wygodny w użyciu. Niewielką butelkę schowasz w kieszeni i zabierzesz na spacer. Być może właśnie to Twój pupil polubi najbardziej?

Nagroda dla psa – nie tylko smakołyki

Istnieją jeszcze trzy dodatkowe sposoby dawania zwierzakowi pozytywnej informacji zwrotnej:

  • zabawa np. aportowanie i szarpanie,
  • eksploracja środowiska,
  • pochwała.

Druga opcja szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku psów tzw. ras pierwotnych, czyli siberian husky, malamut alaskan, samoyed, basenji itd. Dla tych zwierząt prawdziwą nagrodą jest możliwość „pozwiedzania” okolicy. Szczególnie wtedy, gdy trenujecie w lesie, parku lub na innej otwartej przestrzeni.

Aportowanie i szarpanie

Do tych dwóch aktywności dobierz ulubioną zabawkę Twojego psa. Gdy już zorientujesz się, którą z nich pies wybiera najchętniej, przeznacz ją wyłącznie na treningi. Jeśli zabawka będzie dostępna cały czas, straci swoją atrakcyjność.

Niech będzie to miękka i przyjemna dla pyska rzecz, najlepiej w kolorze żółtym lub niebieskim. Psie oko te dwie barwy widzi najwyraźniej, dlatego najlepiej sprawdzają się one przy aportowaniu. Jeśli zależy Ci na wzmocnieniu więzi ze swoim czworonożnym przyjacielem, postaw na szarpanie. Ustal jednak konkretne granice, aby uniknąć nadmiernego pobudzenia pupila i potencjalnych zachowań agresywnych.

Pochwała

Wyrażanie aprobaty słowami lub dotykiem może być stosowane zamiennie ze smakołykami. Jednak jako samodzielna metoda wzmacniania pożądanych zachowań najczęściej jest niewystarczająca. Aby pies chciał pracować za pochwały, musi być między Wami wypracowana silna więź. W przypadku szczeniaków i zwierząt po przejściach taka metoda nagradzania będzie nieskuteczna.

Nagroda dostosowana do celu

Pamiętaj o tym, że zabawa sprawia, że zwierze staje się bardziej aktywne, natomiast jedzenie skupia jego uwagę. Dlatego wykorzystuj zabawkę wtedy, gdy chcesz trenować prędkość, a przekąski, gdy zależy Ci na ćwiczeniu precyzji.

Smakołyki – rodzaj i częstotliwość podawania, a skuteczność nauki

W początkowej fazie nauki najlepiej sprawdza się nagradzanie każdego starania i dobrze wykonanego zadania. W odpowiednim momencie jednak wskazane jest, aby wycofać przekąski. Dzięki temu Twój pies nie przyzwyczai się do pracy wyłącznie za jedzenie. Następnie przez jakiś czas naprowadzaj pupila na wybraną pozycję pustą dłonią, po czym wprowadź gest i komendę słowną. Gdy zwierzak już dobrze je pozna, wróć do podawania smakołyków, ale rób to nieregularnie, np. wtedy, gdy wykona on sztuczkę wyjątkowo szybko lub dokładnie. Taka taktyka mocno podniesie zaangażowanie psa.

Należy pamiętać także o tym, aby nagroda pojawiała się zaraz po tym, gdy Twój pupil wykona zadania. Jeśli między czynnością a przysmakiem będzie zbyt długi odstęp, zwierzę nie skojarzy, że drugie jest konsekwencją pierwszego.

Podsumowanie

Sposobów nagradzania psa jest kilka. Warto poświęcić chwilę na obserwację swojego czworonożnego przyjaciela, aby znaleźć metodę, która odpowiada mu najbardziej. Jeśli Twój pupil to łasuch, koniecznie przetestuj kilka rodzajów smakołyków dla psa, aby znaleźć ten ulubiony. Wykorzystuj go do najważniejszych i najtrudniejszych zadań, a do pozostałych wybierz inny produkt. Pomoże Ci to usprawnić naukę i uszczęśliwić podniebienie Twojego ukochanego psa!

Komentarze

Zostaw swój komentarz