Kaszel u psa – rodzaje i przyczyny

On: wtorek, czerwca 30, 2020

Stan zdrowia pupila na pewno leży Ci na sercu. Kiedy więc Twój pies kaszle, szukasz informacji, jak mu pomóc. Jego ogólne zachowanie ułatwi określenie, jak bardzo poważnym zagrożeniem może być niepokojący objaw. Psi kaszel ma różne przyczyny – jedne zupełnie niegroźne lub wymagające jedynie doraźnej pomocy, inne zaś będą odpowiadać za przewlekły stan zapalny oraz infekcję wirusową czy bakteryjną. Nie każda musi świadczyć o zapaleniu górnych dróg oddechowych. Jedno jest pewne – nawracające lub nasilone objawy wymagają interwencji lekarza weterynarii. Jak je rozpoznać? Kiedy naprawdę musisz się martwić? Dowiesz się z naszego artykułu!

Zwierzęta zapadają na choroby układu oddechowego, podobnie jak ludzie. Przeziębienie u psa powodują inne gatunki drobnoustrojów, lecz jego objawy są zbliżone do naszych – problemy z oddychaniem, nadmiar wydzieliny spływający z nosa i do gardła, kaszel oraz kichanie. Nie musisz panikować, lecz mimo to najlepiej skonsultować niepokojące zachowanie zwierzaka ze specjalistą. To on pomoże Ci zweryfikować, czy pies zmaga się z infekcją, czy cierpi na innego typu schorzenie i wdroży odpowiednie leczenie. Jakie rodzaje kaszlu występują u psów?

Kaszel po jedzeniu

Twój pupil łapczywie spożywa posiłki? Może to być przyczyną kaszlu u psa po jedzeniu. Zdarza się, że zwierzęta połykają psią karmę, nawet jej nie gryząc, wskutek czego duże kawałki pożywienia lądują w tchawicy lub blokują przełyk. Na ogół pupil sam radzi sobie z usunięciem zalegającej przeszkody, ale w przypadku, kiedy nie jest w stanie tego zrobić, może dojść nawet do niedotlenienia organizmu.

Kaszel po jedzeniu to częste zjawisko u psów, które wychowywały się w dużych gromadach i musiały konkurować o dostęp do miski, np. w schroniskach, hodowlach, a także w miejscach, gdzie zwykły cierpieć głód. Jeśli Twój pies kaszle, jakby chciał coś wykrztusić, możesz pomóc mu, kierując jego głowę w dół i oklepać jego grzbiet. Gdyby takie działanie nie przyniosło rezultatu, a zwierzę zacznie wykazywać objawy niedotlenienia, natychmiast udaj się do lekarza weterynarii, który będzie wiedział, jak mu pomóc. W czasie przewożenia psa z niedrożnymi drogami oddechowymi staraj się ułożyć go na boku i wyciągnąć język, co powinno nieco ułatwić złapanie tchu.

Aby zapobiec ponownym zakrztuszeniom, wyposaż psa w miskę spowalniającą pobieranie jedzenia i dopilnuj, by nie otrzymywał on problematycznych produktów spożywczych, jak np. kości drobiowe, które z łatwością dzielą się na niebezpieczne dla przełyku igiełki. Warto także usuwać z otoczenia rozszarpane na małe fragmenty zabawki.

Kaszel wsteczny u psa

Choć może wyglądać dramatycznie, zjawisko to nie zagraża życiu ani zdrowiu psa. Tak zwane kichanie wsteczne to seria szybkich, nagłych wdechów, bez wydychania powietrza. Zwierzę sprawia wrażenie, jakby się dusiło – wyciąga do przodu szyję, a jego boki są zapadnięte od usilnego nabierania powietrza. Objawem nadmiernej inhalacji jest także wystąpienie odruchów wymiotnych i parskania. Tuż po ataku funkcjonowanie psiego organizmu powraca do normalności, bez żadnych powstałych szkód.

Kiedy może dochodzić do kichania wstecznego u psa? Taki skurcz krtani może pojawić się, gdy:

  • nagle zmieni się temperatura otoczenia wokół zwierzęcia,
  • ma ono kontakt z drażniącymi substancjami,
  • szarpie się na smyczy,
  • psu towarzyszą nadmierne emocje, zarówno radość, jak i agresja,
  • coś wpadnie mu do dróg oddechowych i je podrażni.

Jedynym sposobem, w jaki możesz pomóc zwierzęciu, jest przyłożenie dłoni do psiego nosa, które zatrzyma gwałtowne wciąganie powietrza.

Kaszel kenelowy

Jeśli Twój pies kaszle i wydaje się ospały, koniecznie sprawdź, czy to nie jedna z najpopularniejszych infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych u tych zwierząt. Kaszel kenelowy swoją nazwę wywodzi od angielskiego słowa „kennel”, oznaczającego klatkę, w której trzyma się psy. Często do zarażenia dochodzi w hodowlach czy schroniskach, gdzie wirus ma dobre warunki do rozprzestrzeniania. Wizyta u lekarza weterynarii będzie konieczna, by wykluczyć inne możliwe przyczyny kaszlu, jak pasożyty, zapadnięcie się tchawicy czy choroby przełyku. Wdrożenie odpowiedniego leczenia objawowego przynosi szybką ulgę i pomaga powrócić psu do zdrowia. W przypadku, gdy przyczyną jest infekcja bakteryjna lub doszło do nadkażenia tymi mikroorganizmami, lekarz wykonuje antybiogram i na tej podstawie dobiera antybiotyki. Zasugeruj taką możliwość swojemu weterynarzowi, gdy wiesz, że pies kaszle już od dłuższego czasu, a ilość wydzielin nie zmniejsza się po leczeniu objawowym.

Objawy kaszlu kenelowego:

  • początkowo osowiałość, brak apetytu, zmniejszona ruchliwość, apatia,
  • zwiększenie temperatury ciała aż do gorączki,
  • wycieki wodnistej wydzieliny z oczu i nosa,
  • suchy kaszel, w niektórych przypadkach nasilony aż do odruchu wymiotnego lub wymiotów.

Chorobą zwierzę może zarazić się nie tylko w hodowli czy schronisku – wystarczy kontakt z wydychanym przez zakażonego psa aerozolem, na przykład w windzie czy na spacerze. W grupie szczególnego ryzyka są szczenięta do 6 miesiąca życia, u których przebieg jest najbardziej zaostrzony. Zwierzęta mogą zarażać się nawet do kilku tygodni po ustąpieniu objawów, dlatego tak ważna jest ścisła izolacja od innych osobników przez dłuższy czas.

Choremu psu należy zapewnić nieograniczony dostęp do czystej, świeżej wody oraz ciepłe miejsce do wypoczynku, w którym będzie dochodził do siebie przez 2-3 tygodnie. Zlekceważenie objawów prowadzi do powikłań bakteryjnych, zapalenia płuc, a w efekcie do powstawania zrostów na płucach.

Jeśli posiadasz hodowlę lub Twój pupil często przebywa w skupiskach innych psów, jeździ na wystawy lub ma kontakt ze zwierzętami wystawowymi, zdecyduj się na zaszczepienie go przeciwko tej popularnej infekcji wirusowej.

Kaszel sercowy u psa

Obserwujesz u swojego zwierzęcia kaszel w fazie spoczynku, np. nocą, w czasie snu? To może być oznaka trapiącego go schorzenia kardiologicznego. Niezbędna będzie wizyta w klinice, by wykluczyć lub potwierdzić chorobę serca i wprowadzić odpowiednie standardy opieki nad psem. Zwracaj uwagę na zachowanie pupila nie tylko, gdy jest odprężony, ale też, gdy się porusza. Jeśli zauważysz, że szybciej się męczy, niechętnie się bawi i biega oraz stał się słabszy fizycznie, zgłoś te objawy lekarzowi. Za jego radą możesz przywrócić psu komfort życia, mimo że leczenie chorób serca trwa zwykle do końca życia. Kaszel sercowy występuje nie tylko u zwierząt starszych – również młodsze, wrażliwe osobniki mogą wykazywać jego objawy.

Inne przyczyny i rodzaje kaszlu

Pamiętaj, że psi kaszel jest zjawiskiem złożonym i może być powodowany także przez pasożyty, którymi pies zaraża się, zjadając mniejsze zwierzęta czy odchody – by go zdiagnozować, niezbędne będzie zbadanie kału. Może zdarzyć się, że Twój pies cierpi na wrodzone wady, jak zdarzająca się u terierów rasy yorkshire, nieprawidłowa budowa tchawicy prowadząca do zapadania się jej i kaszlu. W przypadku przewlekłego pokasływania, które jednak nie nosi znaków infekcji, warto przebadać zwierzę pod kątem alergii – zarówno pokarmowych, jak i oddechowych.

Podsumowanie

Zdrowy pies jest radosnym, skorym do zabaw i brykania czworonogiem, który chętnie zjada to, co dostaje. Zmiany w jego zachowaniu, polegające na apatii, braku apetytu i osłabieniu, powinny natychmiast dać Ci do myślenia. Część z objawów może być związana z zaawansowanym wiekiem zwierzęcia, lecz trzeba pamiętać, że starsze psy są zwykle bardziej narażone na ataki mikroorganizmów chorobotwórczych ze względu na słabnącą odporność.

Kaszel czy kichanie u psa, choć nie zawsze jest objawem świadczącym o groźnych chorobach, powinien być skontrolowany przez specjalistę. Dzięki szybkiej reakcji zapobiegniesz rozwojowi ewentualnych infekcji pobocznych i słabnięciu zwierzęcia, które z czasem poważnie utrudnia powrót do zdrowia. W myśl idei, że lepiej zapobiegać niż leczyć, możesz zdecydować się na szczepienia profilaktyczne. Najważniejsze dla zdrowia psa jest jednak poświęcanie mu czasu i uwagi, które pozwolą Ci poznać jego normalne zachowania i wyłapać wszelkie nieprawidłowości.

Komentarze

Zostaw swój komentarz