Kiedy kastrować psa? Sprawdź!

On: wtorek, styczeń 7, 2020

Współczesna weterynaria stawia przed właścicielami psów pytanie – kastracja czy sterylizacja? Choć oba zabiegi wykonywane są w pełnej narkozie, istotnie się od siebie różnią. Kiedy warto zdecydować się na kastrację psa? Jaka jest różnica między obiema procedurami? Odpowiadamy poniżej.

Kryterium wieku

Jeśli pytanie o „kiedy” dotyczy wieku, odpowiedź jest dość prosta. Pupila można poddać jednemu z wyżej wymienionych zabiegów po ukończeniu 7-12 miesiąca życia. Wiele zależy od rasy i wielkości zwierzęcia. Z reguły większe czworonogi dojrzewają później, jednak konkretny moment przeprowadzenia operacji najlepiej skonsultować z lekarzem.

Oczywiście zabiegom tym poddaje się także dorosłe, nawet kilkuletnie zwierzaki i jest to ogólnie przyjęta norma. W tym przypadku trzeba zachować szczególną ostrożność. Należy wykonać szczegółowe badania, które ustalą kondycję pupila oraz wykluczą problemy z sercem. Narkoza obciąża organizm, dlatego pełna wydolność i zdrowy organizm są tu kluczowe.

Sterylizacja a kastracja – różnice

Obie procedury dają efekt antykoncepcji, jednak każda z nich inaczej wpływa na zachowanie oraz fizjologię psa. W przypadku kastracji mówimy o zabiegu bardziej inwazyjnym. W jego trakcie weterynarz usuwa suczce jajowody lub całą macicę, a samcowi jądra. W ten sposób zaburza się gospodarkę hormonalną zwierzęcia. Podczas sterylizacji jajowody lub nasieniowód są jedynie podcinane, co gwarantuje antykoncepcję, jednak nie wpływa na funkcje endokrynne.

Za i przeciw

Możesz rozważyć przeprowadzenie procedury pełnego usunięcia jąder lub macicy, jeśli chcesz ochronić pupila przed niektórymi nowotworami (w tym sutka), cukrzycą, chorobami prostaty oraz innymi schorzeniami tych organów. U suczek przestają występować objawy cieczki, takie jak krwawienie czy ciąża urojona. Ustępuje także agresywne zachowanie związane z popędem seksualnym psów.

Nie decyduj się na zabieg, jeśli chcesz go wykonać głównie ze względu na zaburzenia zachowania występujące w różnych sytuacjach. Kastracja łagodzi psa, jednak wpływa wyłącznie na jego reakcje wynikające z działania hormonów. Procedura ta jest bardziej inwazyjna niż sterylizacja, mocno ingeruje w naturalną gospodarkę wewnątrzwydzielniczą, zwiększa ryzyko nietrzymania moczu oraz wystąpienia nadwagi. Temu ostatniemu na szczęście można zaradzić, zmieniając dietę zwierzaka, gdy już wróci do pełni sił.

Kastracja a dieta

W okresie rekonwalescencji pozwalaj pupilowi jeść, jak dotychczas – to zapewni mu element stabilności i spokoju psychicznego. Dietę należy jednak zmienić, gdy już pies całkowicie zregeneruje się po kastracji lub sterylizacji. Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych karm przeznaczonych dla czworonogów po przebytej operacji.

Podsumowanie

Jeśli szukasz karmy po sterylizacji dla psa, dzięki której pozostanie w dobrej formie, nawet po zabiegu – sprawdź naszą ofertę! Znajdziesz u nas produkty najlepszych marek. Ich składy opracowano tak, aby dostarczały tego, co niezbędne oraz pomagały w zachowaniu odpowiedniej masy ciała. Gwarantujemy także inne akcesoria dla Twojego pupila, które dostaniesz w atrakcyjnej cenie.

Komentarze

Zostaw swój komentarz