Jak wybrać obrożę dla psa?

On: piątek, września 25, 2020

Jeśli szukasz idealnej obroży dla swojego psa, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem. Podpowiadamy w nim, jaki produkt kupić dla konkretnej rasy i czym kierować się przy wyborze. Na rynku dostępnych jest wiele fasonów, więc czasami trudno zadecydować, który będzie najbardziej odpowiedni. Skorzystaj z naszych wskazówek i już dzisiaj zamów konkretny model!

Nie tylko na spacer

Biorąc pod swój dach psa, kupujesz mu na wstępie obrożę i smycz. To niezbędne elementy, zwłaszcza dla pupili wychowywanych w miastach. Dzięki nim są bezpieczne i mogą chodzić na spacery nawet wzdłuż ruchliwych ulic. Obroża ułatwia złapanie psa, przydaje się w czasie wizyty u weterynarza czy w podróży. Na co dzień trudno się bez niej obejść, dlatego najlepiej mieć w domu więcej niż jeden egzemplarz, który może się przecież z czasem zniszczyć lub zgubić.

Wygodna i dopasowana

Wybór obroży jest bardzo ważny z kilku względów. Przede wszystkim dla psa jest to swego rodzaju ubranie. Musi więc być wygodne i dopasowane. Obroża powinna być regulowana, nie obcierać i nie uciskać. Warto wykazać się empatią i o tym pamiętać. Nikt nie lubi chodzić w za małej odzieży, która tu i ówdzie wpija się w ciało. Poza tym istotny jest materiał, z jakiego została wykonana. W tym zakresie należy kierować się komfortem psa, a nie względami estetycznymi czy modą.

Najważniejsze jednak jest to, by przy zakupie obroży mieć na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo swojego pupila. Należy więc wybierać certyfikowane, sprawdzone produkty od zaufanych sprzedawców.

Duży wybór

Wydaje Ci się, że wszystkie obroże są takie same? Nic bardziej mylnego! Różnią się one między sobą sposobem zapięcia, wykonaniem, wzorami, ale też dodatkowymi funkcjami. Producenci prześcigają się w pomysłach, jak je udoskonalić i sprawić, by były jeszcze bardziej atrakcyjne. Do najpopularniejszych wariantów należą:

  • tradycyjne obroże z metalową sprzączką przypominające pasek do spodni – najczęściej wykonane ze skóry, materiału skóropodobnego lub specjalnej taśmy; łatwo można dopasować je do obwodu szyi psa, ale trudniej założyć, zwłaszcza gdy zwierzę jest ruchliwe,
  • klasyczne modele z plastikową klamrą dostępne w wielu rozmiarach, regulowane i proste do zakładania, jedne z najchętniej kupowanych,
  • metalowe obroże łańcuszkowe – z regulacją lub bez,
  • przeznaczone dla uciekinierów modele półzaciskowe, które na pewno nie zsuną się z szyi.

Poza tym bardzo praktyczne są obroże odblaskowe i świecące w ciemności. Dzięki nim możesz mieć pupila cały czas na oku, także nocą lub gdy zapada zmierzch. Inne dostępne egzemplarze pokryte są warstwą PCV, co ułatwia ich czyszczenie i sprawia, że są bardzo wytrzymałe.

Przyjazne czworonogom

Punktem wyjścia w doborze odpowiedniej obroży zawsze jest materiał, z którego została wykonana. Ma on bezpośredni kontakt ze skórą psa, więc powinien być odpowiednio delikatny, ale też wytrzymały, by prędko się nie rozerwał i nie zniszczył. Dlatego producenci wewnętrzną część zawsze robią z miękkiej, miłej w dotyku tkaniny lub siateczki. Zwróć na to uwagę przy zakupie! Istotne jest także to, czy obrożę można odświeżyć. Psiaki często się brudzą, więc materiał powinien być łatwy do wyczyszczenia.

Poza tym pamiętaj, by na zimę nie zakładać pupilowi obroży z metalowymi elementami, które szybko osiągają temperaturę otoczenia i mogą wywołać u niego dyskomfort, a nawet przeziębienie. Ich ocieranie się o ciało psiaka może być naprawdę nieprzyjemne!

Co wziąć pod uwagę?

Wybór odpowiedniej obroży w dużej mierze uzależniony jest od tego, jakiego masz psa. Istotna jest nie tylko jego rasa, ale też waga i usposobienie. Jeżeli jest ruchliwy, dużo biega, bawi się z innymi czworonogami, to na pewno warto zainwestować w solidnie wykonany produkt, który ma odpowiednie zapięcie i szybko się nie zniszczy. W innym wypadku co chwilę będziesz musiał kupować nowy egzemplarz. Małe, spokojne pieski są mniej wymagające pod tym względem. Często ich obroże pełnią głównie funkcje dekoracyjne.

Idealna dla labradora

Wybierając produkt, warto też pamiętać o cechach charakterystycznych danej rasy. Jednym z najbardziej lubianych psów w naszym kraju jest bez wątpienia labrador, który gości w wielu polskich domach. Jest radosny i dynamiczny, a niespożytą energię wykorzystuje na długich spacerach. Specjalnie z myślą o tej rasie firma Dingo stworzyła wytrzymałą obrożę dla labradora z bawełnianej taśmy. Można ją prać i łatwo wyczyścić z zabrudzeń, co w przypadku tych psów jest bardzo istotne, bo nie omijają kałuż i kochają błoto. Zapinana na niezawodną klamrę klik-klak jest bezpieczna i wygodna dla zwierzęcia. Jeśli więc szukasz czegoś odpowiedniego dla swojego labradora, to na pewno jest najlepszy wybór!

Niewielkie rozmiary

Dużo mniejsze wymagania mają miniaturowe yorki. Przypominają pluszowe zabawki, często więc są ubierane w dekoracyjne obroże. Jakość i estetyka tych produktów pozostawiają zazwyczaj wiele do życzenia. Dlatego my proponujemy dla yorka coś zupełnie innego – standardową obróżkę marki Chaba, którą da się regulować, dzięki czemu „rośnie” wraz ze zwierzęciem. Zapinana na klamrę jest bardzo praktyczna, ale przede wszystkim uniwersalna.

Te niewielkie pieski świetnie prezentują się też w skórzanych obrożach zdobionych cyrkoniami. W naszym sklepie znajdziesz je w różnych kolorach. Pamiętaj jednak, że tego typu ozdoby nie mogą być zbyt ciężkie, bo yorki są malutkie i może im w nich być niewygodnie. Podobnie jest w przypadku maltańczyków. Zamiast ubierać je w kolie, lepiej kupić zdobioną indiańskim haftem stylową obrożę oferowaną przez firmę Chaba. Produkt ten urzeka intensywnością kolorów i oryginalnym wzorem. Jest solidnie wykonany i posłuży Twojemu pupilowi przez długi czas. Przede wszystkim jednak jest bezpieczny dla psa i wygodny. Idealnie sprawdzi się dla każdego maltańczyka!

Stylowe i wytrzymałe

Zupełnie inaczej dobiera się obroże dla większych psów np. amstaffów. Przede wszystkim zwraca się uwagę na ich zapięcie – powinno być niezawodne. Nawet gdy zwierzę szarpnie czy nagle przyspieszy, musi wytrzymać opór jego ciała. Poza tym istotna jest szerokość, głównie ze względów praktycznych – większą obrożę łatwiej zapiąć na masywnej szyi. Dodatkowym jej atutem jest to, że świetnie się prezentuje.

Dużą popularnością w naszym sklepie cieszy się podszyta filcem skórzana obroża marki Dingo. Przeznaczona jest dla amstaffa, ale mogą ją nosić też inne psy o dużych rozmiarach. Ozdobiono ją chromowanymi i niklowanymi okuciami, które nie ulegają korozji – wygląda więc stylowo i elegancko. Jeśli lubisz tego typu mocne akcenty, na pewno Ci się spodoba!

Ograniczające szczekanie

Profesjonalnie wykonane obroże wyróżniają się nie tylko modnymi motywami. Niektóre wyposażono w dodatkowe funkcje, na przykład takie, które mają zminimalizować uciążliwe szczekanie. Co ważne – w tych proponowanych przez nas obrożach antyszczekowych nie wykorzystuje się impulsów elektrostatycznych. Stosuje się natomiast czujnik wibracji, który uruchomiony przez szczekanie wydaje dźwięk upominający zwierzę. Pies szybko uczy się tej zależności. Obroża ta pomaga więc wyeliminować pewne zachowania, zwłaszcza u psów dużych ras. Doskonale nadaje się na przykład dla owczarka niemieckiego.

Do zadań specjalnych

Często zdarza się tak, że psy, zwłaszcza te po przejściach, mają problem z nauką pewnych zachowań. Zazwyczaj dotyczy to chodzenia przy nodze na smyczy, co jest prawdziwą zmorą właścicieli. Poza tym wiele czworonogów sprytnie wysuwa się z tradycyjnej obroży zapinanej na klamrę i wyrusza zwiedzać miasto „na własną łapę”. Jest to bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do zaginięcia pupila. Wówczas może przydać się obroża półzaciskowa. Niektórzy stosują ją tylko na czas szkolenia, inni nie rezygnują z niej także po nim. Produkt ten nie jest formą ucisku, a raczej pełnej troski kontrolą i próbą utrzymania psa w ryzach.

W naszym sklepie kupisz tego rodzaju obroże z najwyższej półki. Do wyboru jest mnóstwo wzorów, kolorów i motywów np. dla owczarków niemieckich.

Nie zapomnij o adresówce

Większość psów jest zaczipowanych, jednak to adresówka najszybciej pozwala znaleźć ich właścicieli, jeśli się zagubią. Dlatego, wybierając obrożę, upewnij się, że jest na niej specjalne miejsce na tego typu informacje. Najczęściej jest to dodatkowe kółeczko do zawieszenia adresówki lub przestrzeń, w której umieszcza się karteczkę z danymi. Dopilnuj, by każda obroża Twojego pupila była tak wyposażona. Dzięki temu zawsze szczęśliwie powróci do domu.

Ty znasz go najlepiej

Nawet jeżeli zapoznałeś się z tymi wskazówkami, kieruj się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami swojego zwierzaka i tym, że to jemu ma być wygodnie. Nie podążaj za modą – lepiej skonsultuj się z weterynarzem. Jeśli masz wątpliwości, możesz też skontaktować się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania i doradzimy, co kupić dla Twojego psiaka!

Komentarze

Zostaw swój komentarz