Kiedy zmienić kotu karmę? To musisz wiedzieć!

On: środa, sierpień 26, 2020

Właściwie dobrana karma pozwoli Twojemu kotu cieszyć się zdrowiem i długim życiem. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój mruczek był z Tobą jak najdłużej, koniecznie zadbaj o odpowiednią kombinację suchego i mokrego jedzenia. Wbrew pozorom sugerowanie się reklamami i wybieranie tego, co jest najpopularniejsze, wcale nie musi oznaczać, że Twój pupil dobrze się odżywia. Jak dobierać karmę do zmieniających się potrzeb kota? Kiedy bezwzględnie zamienić dotychczas podawane przysmaki na inne? Dowiesz się z tego artykułu – sprawdź!

Jak zmieniają się potrzeby zwierząt domowych?

Przede wszystkim pamiętaj, że Twój mruczek to mięsożerne stworzenie. Możesz próbować karmić go po wegetariańsku, jednak niestety po krótkim czasie taka dieta przyniesie negatywne konsekwencje w postaci np.:

  • nadwagi,
  • cukrzycy,
  • niewydolności nerek.

Zwierzęta te to w końcu naturalni łowcy, a ich układ pokarmowy przystosowany jest do trawienia zdobyczy w postaci np. myszy lub gołębia. Dieta roślinna na dłuższą metę będzie skutkować niedoborami, które z kolei przełożą się na problemy zdrowotne różnego rodzaju.

Wydawać by się zatem mogło, że najlepiej sprawdzi się tu żywienie metodą BARF (Biologically Appropriate Raw Food lub Bones and Raw Food). Czym ono właściwie jest? To sposób układania zwierzęcego menu inspirowany tym, jak zwierzak żywi się w naturalnym środowisku. BARF uwzględnia głównie czyste surowe mięso, odpowiedni dodatek warzyw, suplementów i olejów. Aby dobrze ułożyć taki jadłospis, konieczne jest:

  • szczegółowe zapoznanie się z założeniami metody,
  • kupienie odpowiednich suplementów,
  • przygotowanie pożywienia z zachowaniem właściwych proporcji.

Surowa dieta dla kotów różni się od tej dla psów i o tym także trzeba pamiętać. To bez wątpienia świetny sposób na dostarczanie białka i aminokwasów niezbędnych kotu do prawidłowego funkcjonowania. Niedogodnością może być jednak konieczność przygotowywania posiłków, która jest dość czasochłonna. Gotowe suche i mokre jedzenie może wspierać zdrowie i dobre samopoczucie Twojego mruczka. Trzeba tylko wiedzieć, jak dobrać produkt do potrzeb. Jak zatem wybrać odpowiednią karmę i kiedy jest moment na zmianę dotychczas podawanego przysmaku?

Mokra i sucha karma – dobór zgodny z potrzebami

Jeśli jesteś zabieganym właścicielem puchatego czworonoga, nie zapomnij mimo wszystko, co jakiś czas obserwować swojego pupila. Zachowanie kota i np. wahania jego wagi są ważną wskazówką, aby rozważyć wprowadzenie innego pożywienia. Nie zawsze przyczyną problemów jest podawane jedzenie. Przy bardzo niepokojących i uporczywych objawach w pierwszej kolejności zawsze wybieraj wizytę u weterynarza. Poniżej wymieniamy kilka podstawowych sytuacji, w których zmiana karmy jest konieczna lub może być dobrym pomysłem.

Kot nie gryzie suchych granulek

Każdy właściciel domowego zwierzęcia wie, że to stworzenia z indywidualnym charakterem i upodobaniami. Niektórym mruczkom może zwyczajnie nie odpowiadać konsystencja pożywienia. Świetnie to widać w przypadku surowego mięsa – zdarza się, że zwierzak zje wołowinę pokrojoną w dużą kostkę, ale za nic w świecie nie ruszy mielonki. Nawet jeśli porcja pokarmu pochodzi z tego samego kawałka mięsa! Tak samo może być w przypadku suchej karmy dla dorosłych kotów.

Innym powodem takiego stanu rzeczy może być słabe uzębienie. Problem ten pojawia się najczęściej u mruczków-seniorów, którzy zwyczajnie nie radzą sobie z twardym jedzeniem. Warto wtedy postawić w 100% na mokre pożywienie dla kota. Jeśli nie chcesz wykluczać z diety Twojego zwierzaka suchych produktów, dolewaj pupilowi do miski z granulkami odrobinę ciepłej wody.

Zmiana karmy w przypadku biegunek

Jest to z pewnością sygnał od układu pokarmowego kota, informujący, że coś dzieje się nie tak. W takiej sytuacji najprawdopodobniej sprawa dotyczy nadwrażliwości, nietolerancji lub nawet alergii. Jeśli biegunkom towarzyszą zmiany skórne, najprawdopodobniej oznacza to uczulenie na któryś ze składników suchego lub mokrego pożywienia.

Zmianę w tym przypadku najlepiej wprowadzać stopniowo. Zbyt szybkie zastąpienie starego pokarmu może być fatalne w skutkach. Najlepiej będzie, jeśli do wcześniej podawanego produktu będziesz dosypywać coraz większe ilości nowej karmy, obserwując jednocześnie Twojego mruczka. Przy braku nasilenia objawów i powolnym zanikaniu biegunek możesz spokojnie w 100% przestawić pupila na nowy pokarm. Jeśli zwierzak ma nadal problemy, przed decyzją o wprowadzeniu innego pożywienia z pewnością warto iść z nim do weterynarza.

Kiedy kot tyje

Przyczyna takiego stanu rzeczy może być całkiem oczywista – przekarmianie. Jeśli zbyt często dogadzasz swojemu pupilowi przysmakami, zacznij od wyeliminowania ich z jego diety. Następnie codzienną porcję kalorii podziel na równe posiłki i podawaj je o stałych porach. Dobrym rozwiązaniem tutaj będzie sięgnięcie po specjalną, niskokaloryczną karmę. Dostarczy ona wszystkich niezbędnych składników odżywczych, zapewni uczucie sytości na dłużej i dzięki temu przyspieszy utratę nadprogramowych kilogramów.

Możliwe też, że Twój kot wszedł w inną fazę metabolizmu. Tak dzieje się często w przypadku zwierząt wykastrowanych lub zaawansowanych wiekiem. W tej sytuacji zapotrzebowanie na kalorie zmniejsza się, dlatego warto włączyć do menu pupila suche lub mokre jedzenie typu senior.

Alergia i nietolerancja pokarmowa

Jeśli Twój kot ma stwierdzoną alergię na konkretne składniki, konieczne będzie wybranie dla niego pożywienia, które ich nie zawiera. Zdarza się, iż stan zwierzaka jest tak zły, że lekarz weterynarii w pierwszej kolejności zaleca specjalną dietę, a dopiero później zmianę suchej lub mokrej karmy.

Słaby jakościowo skład produktu

Jeśli do tej pory nie czytałeś etykiet umieszczanych na opakowaniach z karmą, dla zdrowia i bezpieczeństwa swojego pupila, zacznij to robić. Niestety, ale wielu producentów stosuje wypełniacze i wątpliwej jakości składniki, które mogą negatywnie wpływać na kondycję kota. Warto zamienić dotychczas podawane jedzenie, jeśli uznasz, że jego skład jest wątpliwy. Wbrew pozorom, jakościowe pożywienie, nawet jeśli jest droższe, bardziej się opłaca. Dlaczego? Wysokiej klasy pokarm jest bogatszy w wartościowe białko, witaminy i minerały, dlatego jego porcje mogą być mniejsze. Ponadto, znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób, co równoznaczne jest z oszczędnością na wizytach weterynaryjnych.

Kot nie chce jeść karmy, którą wcześniej lubił

Modyfikacja gustów kulinarnych może być związana z porą roku lub innym zapotrzebowaniem organizmu pupila na składniki odżywcze. Jeśli cały czas podawałeś pokarm z kurczakiem, spróbuj zaserwować mruczkowi pożywienie z rybą lub wołowiną.

Ciąża i okres laktacji

Niewątpliwie czasem na wprowadzenie zmiany w menu zwierzęcia jest okres ciąży, połogu i laktacji. Sucha i mokra karma dla przyszłych kocich mam powinna być bardziej kaloryczna i starannie skomponowana.

Po kastracji, sterylizacji oraz innych zabiegach chirurgicznych

Równie wyjątkową sytuacją jest okres rekonwalescencji futrzaka po interwencji chirurgicznej. Zabiegi są tak samo obciążające dla zwierząt, jak i dla ludzi. Dlatego w czasie po operacji konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego żywienia. W każdym z trzech poniższych przypadków należy sięgnąć po pokarm innego rodzaju. Inną karmę suchą lub mokrą podasz kotu:

  • po sterylizacji i kastracji
  • po operacji układu pokarmowego,
  • interwencji chirurgicznej, której konsekwencją są przejściowe problemy z gryzieniem.

W niektórych przypadkach, oprócz wprowadzenia do menu specjalnych produktów weterynaryjnych, konieczne jest także zastosowanie lekkostrawnej diety. Dotyczy to szczególnie operacji wykonanych na narządach układu pokarmowego. W pierwszych dniach po zabiegu zaleca się podawanie przysmaku wysokoproteinowego w postaci pasztetu. Szczegółowych informacji na temat żywienia powinien udzielić Ci lekarz wykonujący zabieg.

Sucha i mokra karma jako źródło dobrej energii

Dobór odpowiedniego pożywienia dla ukochanego mruczka ma niebagatelne znaczenie. Obserwuj swojego pupila i reaguj, gdy tylko zauważysz problem. Domowe futrzaki to z natury łasuchy, dlatego niechęć do jedzenia może być jasnym sygnałem, że należy coś zmienić. Jeśli masz wątpliwości, jaki produkt sprawdzi się najlepiej w przypadku Twojego kota – zapytaj opiekującego się nim weterynarza o polecaną karmę.

Komentarze

Zostaw swój komentarz